fbpx

NÁŠ PRÍBEH

Foto: Eddie W. Nicholas

Ochotnícke Divadlo TANDEM hrajúce vlastné činohry a muzikály vzniklo v roku 2011 zo skupinky vzájomne sa nepoznajúcich ľudí, ktorých dal dokopy zakladateľ  Martin Michael Benčič.

V piatok 15. júna roku 2012 sa prvýkrát predstavilo ochotnícke Divadlo TANDEM s autorským muzikálom Krv a cit. Divadlo vzniklo skôr, už v roku 2011, ako skupina vzájomne sa nepoznajúcich ľudí pod taktovkou zakladateľa Martina Michaela Benčiča. Počiatočná predstava o divadle sa zachovala dodnes a TANDEM hrá čisto vlastné autorské činohry a muzikály. Po prvom muzikále uzrela svetlo reflektorov aj prvá činohra, psychologická komédia Rodinný návod, ktorá bola uvedená 12. októbra 2012 a stala sa na nejaký čas najúspešnejším tandemáckym predstavením. V prvej sezóne divadlo nezaháľalo, a tak 31. mája 2013 odpremiérovalo ešte jednu recesívnu komédiu, určenú predovšetkým pre mladých, O hlúpej kráľovnej. Všetky tri hry boli odohrané vo vtedajšej domovskej scéne, v DK Dúbravka. Už pri premiére prvého muzikálu sa do činnosti divadla zapojila aj tandemácka „mamča“, Ľudmila Benčičová Duducová, ktorá sa o tandemákov a tandemácke (prevažne zákulisné) veci stará dodnes.

V druhej sezóne nastali pre divadlo zmeny. Ešte v roku 2013 prišli prvé hosťovania mimo Bratislavy, domácou scénou sa stal legendárny V-klub, kde sa hrá dodnes. Prvou tandemáckou premiérou v tomto priestore bol 7. februára 2014 historický muzikál Staroval (fotka vpravo). Druhú sezónu zakončila premiéra tragikomickej sci-fi činohry Niet človeka bez človeka, ktorá sa uskutočnila 6. júna 2014 a bola prezentovaná ako dovtedy najprofesionálnejšia hra Divadla TANDEM.

Tretia sezóna sa niesla v znamení mladých. Okrem stálej scény vo Véčku sa hrávalo vo vysokoškolských kluboch ELAM a UNIQUE. 31. januára 2015 prišla na svet tragikomédia Po svadobnej ceste a 20. marca 2015 bláznivá hudobná komédia Upíria kríza, ktorá sa cez čierny humor vysmievala z ľudskej povahy. Sezónu ukončili dve ďalšie premiéry, ktoré si vyžiadali samotní diváci. 21. mája 2015 získal Rodinný návod nový šat v novom naštudovaní, ktorý zožal väčší úspech, než naštudovanie pôvodné a 12. júna 2015 prišlo jeho pokračovanie, Rodinný návod 2, ktorý mal ešte väčší úspech, než jednotka. V nasledujúcich sezónach sa tieto dve hry spojili do jednej pod názvom Rodinný návod.

Štvrtá sezóna priniesla opäť niečo nové. Začalo sa hrávať v bratislavskej IUVENTE a 6. novembra 2015 bola odpremiérovaná tandemácka hra O hlúpej kráľovnej iným divadlom, košickým Divadlom MOMOLAND. Prišli aj oslavy, konkrétne 5. novembra Divadlo TANDEM oslávilo svoje 50. predstavenie s inscenáciou Upíria kríza vo V-klube. Na konci sezóny prišiel ďalší muzikál, tento raz komediálny. Maturitné stretko (fotka vľavo) bolo uvedené 3. júna 2016.

V piatej sezóne sa akoby roztrhlo vrece s autormi. Okrem stáleho autora Martina Michaela Benčiča, ktorý 20. januára 2017 uviedol hru Vysnívané predstavenie, prišli dvaja noví autori. Jana Kočnerová uviedla hudobnú rozprávku O klaunovi a dievčatku 24. marca 2017 a Jerguš Mitter predstavil 9. júna 2017 komédiu z internátneho prostredia Sedma. Od tejto sezóny hráva divadlo okrem V-klubu pravidelne aj v Spoločenskom dome Nivy.

V poradí šiesta sezóna priniesla premiéru komediálnej hry z vlakového prostredia Za meškanie sa ospravedlňujeme (fotka dole), ktorá pricestovala 1. júna 2018. Od roku 2013 divadlo stále hosťuje v rôznych priestoroch nielen v Bratislave.

Od januára 2019 sa novou domácou scénou stáva Spoločenský dom Nivy, kde 23.02.2019 divadlo zorganizuje prvý ročník umeleckého festivalu ARTIOfest.

V TANDEMe sa vystriedalo už mnoho ľudí, či už na konkurzoch alebo priamo v predstaveniach, v súčasnosti má divadlo okolo dvadsať stálych členov, medzi najznámejšie súčasné tváre patria bezpochyby Martin Michael Benčič, Peter Trnka, Jana Kočnerová, Andrea Milecová, Filip Staňo či Veronika Žigmundová. Niektorí členovia divadla nezostávajú iba v priestoroch javiska, môžete ich vidieť v rôznych slovenských filmoch a seriáloch.

V tomto divadle sa herci okrem hrania na javisku naučia aj spievať, tancovať, prípadne líčiť, kamerovať, pracovať s technikou, podľa toho, čo ich zaujíma, všetkým sú dvere otvorené. Pokiaľ sa chcete stať súčasťou TANDEMu, stačí poslať prihlášku a využiť šancu.

  

Aktualizované 15.04.2019

Divadlo TANDEM - stanovy OZ

 
+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

Cultus 2 proint logo Camping vodník logo kamdomesta logo
Ticketportal logo Instamag logo Nostalgia logo


© Copyright 2012-2019