NÁŠ PRÍBEH

Foto: Divadlo TANDEM

Ochotnícke Divadlo TANDEM hrajúce vlastné inscenácie vzniklo v roku 2011 zo skupinky vzájomne sa nepoznajúcich ľudí, ktorých dal dokopy zakladateľ  Martin Michael Benčič.

V piatok 15. júna roku 2012 sa prvýkrát predstavilo ochotnícke Divadlo TANDEM s autorským muzikálom Krv a cit. Po ňom uzrela svetlo reflektorov aj prvá činohra - psychologická komédia Rodinný návod - ktorá bola uvedená 12. októbra 2012 a stala sa na určitý čas najúspešnejším tandemáckym predstavením. V prvej sezóne divadlo nezaháľalo, a tak 31. mája 2013 odpremiérovalo ešte jednu recesívnu komédiu, určenú predovšetkým pre mladé publikum -  O hlúpej kráľovnej. Všetky tri inscenácie boli odohrané vo vtedajšej domovskej scéne, ktorým bol DK Dúbravka. Už pri premiére prvého muzikálu sa do činnosti divadla zapojila aj tandemácka „mamča“, Ľudmila Benčičová Duducová, ktorá sa o tandemákov a tandemácke (prevažne zákulisné) veci stará dodnes.

V druhej sezóne nastali pre divadlo zmeny. Ešte v roku 2013 prišli prvé hosťovania mimo Bratislavy a domácou scénou sa stal legendárny V-klub, kde divadlo odohrá niekoľko ďalších sezón. Prvou tandemáckou premiérou v tomto priestore bol 7. februára 2014 historický muzikál Staroval (fotka vpravo). Sezónu zakončila premiéra tragikomickej sci-fi činohry Niet človeka bez človeka, ktorá sa uskutočnila 6. júna 2014 a bola prezentovaná ako dovtedy najprofesionálnejšia hra Divadla TANDEM.

V tretej sezóne bolo divadlo zamerané hlavne na mladé publikum. Okrem stálej scény vo Véčku sa hrávalo vo vysokoškolských kluboch ELAM a UNIQUE. 31. januára 2015 prišla na svet tragikomédia Po svadobnej ceste a 20. marca 2015 bláznivá hudobná komédia Upíria kríza, ktorá sa cez čierny humor vysmievala z ľudskej povahy. Sezónu ukončili dve ďalšie premiéry, ktoré si vyžiadali samotní diváci. 21. mája 2015 získal Rodinný návod nový šat v novom naštudovaní, ktorý zožal väčší úspech než pôvodné naštudovanie a 12. júna 2015 prišlo jeho pokračovanie - Rodinný návod 2 - ktorý dosiahol väčší úspech než prvý diel. V nasledujúcich sezónach sa tieto dve hry spojili do jednej pod názvom Rodinný návod.

Štvrtá sezóna priniesla opäť niečo nové. Začalo sa hrávať v bratislavskej IUVENTE a 6. novembra 2015 bola odpremiérovaná tandemácka hra O hlúpej kráľovnej iným divadlom, košickým Divadlom MOMOLAND. Prišlo aj na výročia. Konkrétne 5. novembra Divadlo TANDEM oslávilo svoje 50. predstavenie s inscenáciou Upíria kríza vo V-klube. Na konci sezóny prišiel ďalší muzikál, tento raz komediálny. Maturitné stretko (fotka vľavo) bolo uvedené 3. júna 2016.

V piatej sezóne sa akoby roztrhlo vrece s autormi. Okrem stáleho autora Martina Michaela Benčiča, ktorý 20. januára 2017 uviedol hru Vysnívané predstavenie, prišli dvaja noví. Jana Kočnerová uviedla 24. marca 2017 hudobnú rozprávku O klaunovi a dievčatku a Jerguš Mitter predstavil 9. júna 2017 komédiu z internátneho prostredia Sedma. Od tejto sezóny hráva divadlo okrem V-klubu pravidelne aj v Spoločenskom dome Nivy.

V poradí šiesta sezóna priniesla premiéru komediálnej hry z vlakového prostredia Za meškanie sa ospravedlňujeme (fotka dole), ktorá pricestovala 1. júna 2018.

Od januára 2019 sa novou domácou scénou stáva Spoločenský dom Nivy, kde 23.02.2019 divadlo zorganizuje prvý ročník umeleckého festivalu ARTIOfest.

V lete daného roku sa udiali veľké zmeny, medzi ktoré spadalo napr. stiahnutie všetkých starých inscenácií, takmer úplná zmena divadelného tímu, výmena loga, marketingu, atď. Bolo tak urobené na základe toho, že divadlo chcelo kompletne zahodiť všetko, čo pripomínalo amatérske začiatky a rozhodlo sa ťahať všetko na výrazne vyššiu úroveň. Vďaka tomu neboli polroka hrané žiadne predstavenia a až 13.12.2019 sa dočkala premiéry nová satirická komédia ÚPRIMNE.

Hranie divadla bolo v marci 2020 z dôvodu pandémie COVID-19 zastavené, ale od augusta opäť začalo fungovať na novej domácej scéne Domu kultúry Lúky.

V TANDEMe sa za roky fungovania vystriedalo mnoho ľudí, pričom v súčasnosti má divadlo okolo desať stálych členov. Medzi najznámejšie súčasné tváre patria bezpochyby Martin Michael Benčič, Peter Trnka či Andrijana Andrijaško. Niektorí členovia divadla nezostávajú iba v priestoroch javiska, môžete ich vidieť v rôznych slovenských filmoch a seriáloch.

  

Aktualizované 19.08.2020

Divadlo TANDEM - stanovy OZ

 
+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo kamdomesta logo
Ticketportal logo Music&Piano logo Scherz logo


© Copyright 2012-2021