fbpx

NÁŠ PRÍBEH

       

Ochotnícke Divadlo TANDEM založil Martin Michael Benčič, herec, spevák, režisér a predovšetkým autor textov a hudby väčšiny divadelných hier a muzikálov, ktoré sa tu od roku 2012 hrali a hrajú.

Prvým predstavením, s ktorým sa ochotníci predstavili divákom, bol autorský muzikál KRV A CIT. Stalo sa tak v piatok 15. júna 2012. Zakrátko nato uzrela svetlo reflektorov aj prvá činohra – psychologická komédia RODINNÝ NÁVOD. Tandemáci ju uviedli 12. októbra 2012. K tejto hre treba dodať, že sa stala na určitý čas ich najúspešnejším predstavením.

V prvej sezóne existencie divadla tvorivý tím skutočne nezaháľal, o pol roka neskôr, presnejšie 31. mája 2013 sa mu podarilo odpremiérovať ešte jednu recesívnu komédiu s názvom O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ, ktorú si vychutnalo predovšetkým mladé publikum. V tom čase ich domovskou scénou bol Dom kultúry Dúbravka. Už pri premiére prvého muzikálu sa do činnosti divadla zapojila aj tandemácka mamča, Ľudmila Benčičová Duducová, ktorá sa o tandemákov a tandemácke (prevažne zákulisné) veci stará dodnes.

Prišiel rok 2013 a priniesol zmeny. Týkali sa prvého hosťovania mimo Bratislavy a tiež presunu domovskej scény Divadla TANDEM do legendárneho V-klubu, kde svoje predstavenia hrali niekoľko ďalších sezón. Dňom prvej premiéry v novom priestore sa stal 7. február 2014, keď uviedli historický muzikál STAROVAL. Sezónu zakončili sci-fi tragikomédiou pod názvom NIET ČLOVEKA BEZ ČLOVEKA. Premiéra sa uskutočnila 6. júna 2014. Na tomto mieste treba spomenúť, že verejnosť ju prijala ako dovtedy najprofesionálnejšiu hru Divadla TANDEM.

V tretej sezóne sa divadlo zameralo najmä na mladé publikum. Okrem stálej scény vo Véčku sa hrávalo vo vysokoškolských kluboch ELAM a UNIQUE.

31. január 2015 bol dňom, keď na divadelných doskách herci prvýkrát zahrali tragikomédiu PO SVADOBNEJ CESTE a 20. marca 2015 bláznivú hudobnú komédiu UPÍRIA KRÍZA, ktorá cez čierny humor paroduje mnohé nelichotivé ľudské vlastnosti. Sezónu ochotníci ukončili dvomi ďalšími premiérami, tie si vyžiadali samotní diváci: 21. mája 2015 to bol RODINNÝ NÁVOD v novom naštudovaní, ktoré žalo búrlivejšie aplauzy než to pôvodné. A potom 12. júna 2015 prišlo jeho pokračovanie RODINNÝ NÁVOD 2. Ten sa dokonca vyštveral na ešte vyšší rebríček úspešnosti než prvý diel. V nasledujúcich sezónach sa tieto dve hry spojili do jednej pod názvom RODINNÝ NÁVOD.

A to už za dverami čakala štvrtá sezóna, a s ňou novinky. Jednou z nich bolo pravidelné hosťovanie v bratislavskej IUVENTE a 6. novembra 2015 odpremiérovali tandemácku hru O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ herci košického Divadla MOMOLAND.

Nastal čas aj na výročia, konkrétne 5. novembra Divadlo TANDEM oslávilo svoje 50. predstavenie s inscenáciou UPÍRIA KRÍZA vo V-klube. Na konci sezóny prišiel ďalší muzikál, tentoraz komediálny, hru MATURITNÉ STRETKO uviedli 3. júna 2016.

V piatej sezóne sa akoby roztrhlo vrece s autormi. Okrem stáleho autora Martina Michaela Benčiča, ktorý 20. januára 2017 uviedol hru VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIE, prišli dvaja noví. Jana Kočnerová uviedla 24. marca 2017 hudobnú rozprávku O KLAUNOVI A DIEVČATKU a Jerguš Mitter predstavil 9. júna 2017 komédiu z internátneho prostredia SEDMA. Od tejto sezóny hrávalo divadlo okrem V-klubu pravidelne aj v Spoločenskom dome Nivy. Zaujímavosťou je, že v tomto roku vznikla na objednávku aj malá rozprávka s názvom UKRADNUTÉ PONÍKY, ktorá ale nikdy nebola v oficiálnom programe divadla a bola určená čisto pre škôlky.

V poradí šiesta sezóna priniesla premiéru komediálnej hry ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME. Ako už napovedá samotný názov, dej sa odohrával vo vlaku. Hra pred svojich divákov pricestovala 1. júna 2018.

Od januára 2019 sa novou domácou scénou stáva Spoločenský dom Nivy, a práve tam 23. februára 2019 tandemáci organizujú prvý ročník multižánrového umeleckého festivalu ARTIOfest.

V lete toho istého roka sa udiali veľké zmeny, medzi nimi napríklad  stiahnutie všetkých starých inscenácií, takmer úplná zmena divadelného tímu, výmena loga, marketingu a podobne. Dialo sa tak preto, lebo divadlo chcelo za sebou zanechať všetko, čo pripomínalo amatérske začiatky a rozhodlo sa vytiahnuť na vyššiu úroveň. Kvôli zmenám tandemáci pol roka nehrali žiadne predstavenia a až 13. decembra 2019 sa dočkala premiéry nová satirická komédia ÚPRIMNE. Tú mimochodom dodnes úspešne hrávajú nielen v Bratislave, ale má za sebou aj hosťovanie na iných scénach.

Zlomový moment, ktorý sa dotkol aj hrania a skúšania nových titulov priniesla pandémia COVID-19. V marci 2020 sa kvôli opatreniam prerušuje bežný chod divadla. Oživenie nastalo od augusta toho istého roka, a to už na novej domácej scéne Domu kultúry Lúky, kde sa kolektív opäť rozrastá.

Ďalšia vlna pandémie zmarila premiéru novej hry AKO DOSTAŤ DIEŤA Z DOMU, ktorú ochotníci mali divákom predstaviť v júni 2020. To sa podarilo až 4. júna 2021Podľa plánovaného termínu sa však podarilo 15. októbra 2021 odpremiérovať charakterovú komédiu RANDE PRE ŠIESTICH.

Pri príležitosti 10. výročia prvej premiéry divadla sa v roku 2022 tandemáci rozhodli spísať svoju kompletnú históriu: 1. časť, 2. časť, 3. časť, 4. časť, 5. časť, 6. časť, 7. časť a kľúčovým bolo opätovné uvedenie dvoch úspešných inscenácií. Najprv sa toho dočkala 22. apríla 2022 situačná komédia z vlakového prostredia – ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME. V decembri mala výročie ukončiť obnovená premiéra najväčšieho projektu divadla, ktorá sa ale kvôli rekonštrukcii sály presunula na 03. februára 2023 – historický muzikál STAROVAL. Rok 2023 znamenal pre divadlo vstup do druhého desaťročia od uvedenia prvej inscenácie. 09. júna 2023 uviedla svoju autorskú prvotinu Mária Ines Gajdošíková. Išlo o trpkú komédiu s názvom AJ TAK SPOLU NAKONIEC NESKONČIA. Po letných prázdninách nasledovala rozprávka O NAJVÄČŠOM PRIATEĽSTVE, ktorá sa dočkala premiéry 08. októbra 2023. A ešte pred Vianocami, 08. decembra 2023, mala svoju dvojitú premiéru, ako autorka a režisérka, Daša Čejková, ktorá uviedla svoju autorskú hru STRETNEME SA V PARÍŽI. Je to ľahká komédia, ktorá pobaví nielen ženy, a ktorú mala pôvodne iba režírovať, ale nakoniec si na premiére zahrala aj jednu z ústredných ženských postáv.

V TANDEMe sa za roky fungovania vystriedalo mnoho ľudí, v súčasnosti má divadlo okolo desať stálych členov a desiatky ďalších, ktorí spolupracujú na konkrétnych inscenáciách. Mnohých môžete okrem domáceho javiska vidieť v rôznych slovenských filmoch a seriáloch.Aktualizované 23.12.2023

Divadlo TANDEM - stanovy OZ

 
+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2023