fbpx

HISTÓRIA DIVADLA TANDEM 6. časť: Zmena je (divadelný) život

Do šiestej sezóny Divadlo TANDEM docestovalo po imaginárnych koľajniciach – 1. júna 2018 totiž odohrali premiéru komediálnej hry z vlakového prostredia ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME. O rok nato sa ich domácou scénou stal Spoločenský dom Nivy. Prvou veľkolepou akciou, ktorú v novom priestore navrhla Jana Kočnerová, bol umelecký festival ARTIOfest. V rámci neho sa 23. februára 2019 prezentovali rôzne typy umenia tak, aby si na svoje prišli všetky vekové kategórie návštevníkov.

Rok 2019 bol pre Divadlo TANDEM významný najmä preto, lebo sa začalo s radikálnymi zmenami, ktoré súbor posunuli k poloprofesionálnemu smerovaniu. V rámci nového konceptu stiahli všetky staré inscenácie, vymenili logo, posilnili marketing. Pre všetkých to bolo emocionálne veľmi náročné obdobie. „Niektorí členovia s touto zmenou nesúhlasili a preto sa rozhodli v júni 2019 odísť. Nemám im to za zlé, myslím si, že je bežné, keď ľudia na niečom pracujú a potom sa pracovne rozídu. Je to prirodzená cesta, kde sa každý niečo naučíme,“ hovorí Martin M. Benčič. V súvislosti s novou situáciou vznikol komplexný zákulisný tím. Jednou z jeho členiek bola Veronika Blahová, ktorá sa starala o marketing divadla, techniku a neskôr sa zhostila aj role herečky.

Prvou premiérou po radikálnej zmene v smerovaní divadla bola satirická komédia ÚPRIMNE, premiéry sa dočkala 13. decembra 2019. Dej hry sa odohráva v call centre, kam prichádza mladý Adam, ktorý ešte netuší, čo ho v novej práci čaká. Povahy kolegov sú rôzne a ako to v kolektívoch býva, informácie o druhých sa šíria veľmi rýchlo. „Nápad na ÚPRIMNE vznikol pomerne jednoducho. V priebehu posledných rokov som okrem iného pracoval aj v rôznych call centrách. Všimol som si, že na pracoviskách sa opakujú nielen typy ľudí, ale aj situácie, ktoré tam človek zažíva. Preto som si povedal: Prečo nenapísať hru z pracovného prostredia, ktoré všetci poznáme a ozvláštniť ho napríklad tým, že sa bude odohrávať v prostredí call centra, ktoré je stále pre mnohých ľudí určitou neznámou? Pre mňa ako autora bolo najväčšou pochvalou to, keď diváci opakovane za nami prišli a začali nám rozprávať, v ktorej postave našli toho a toho svojho kolegu, prípadne seba a že tie situácie zažili. Stotožnenie diváka s tým, čo vidí, je podľa mňa kľúčom k úspechu hry.“

Predstavenie bolo vypredané s dvojmesačným predstihom. Spolu s hrou vznikla aj pieseň s názvom Ten starý príbeh. Okrem deja divákov zaujmú tiež kostýmy, ktoré mala na starosti Ľudmila Benčičová Duducová. Mamča, ako ju prezývajú členovia divadla, je neodmysliteľnou súčasťou divadla od samotného zrodu Divadla TANDEM, okrem spomínanej kostýmovej tvorby sa stará o množstvo organizačných vecí a je mnohokrát štedrou sponzorkou. Tým, že v ÚPRIMNE, ktorá najprv pôsobí ako komédia, no postupne pribúdajú vážne situácie, mení sa aj farebný koncept kostýmov každej z postáv – sú čoraz tmavšie. Tento nápad vznikol po dopísaní hry. Najviac dal zabrať kostým pre Vieru, hlavnú predstaviteľku hry. Niečo sa dalo získať z domácich zásob, iné sa kúpilo a zopár vecí bolo treba ušiť. Predstavenia ÚPRIMNE dostali stopku po zavedení protipandemických opatrení, prvýkrát po uvoľnení situácie si herci zahrali na hosťovačke v Boldogu, a to 22. augusta 2020. Navyše, z divadla nečakane odišla Angelika Horváthová, pôvodná predstaviteľka Viery, a tak Blanka Veselá musela rolu zvládnuť v priebehu dvoch týždňov. Aktuálne túto postavu hrá Daša Čejková.

V súčasnosti Divadlo TANDEM hrá a skúša na novej domácej scéne Domu kultúry Lúky. Kolektív posilnili nové tváre a divadlo mohlo rozšíriť svoj repertoár o dve úplne nové hry z autorského pera Martina M. Benčiča.

Prvou je komédia z rodinného prostredia AKO DOSTAŤ DIEŤA Z DOMU (premiéra 4. júna 2021). Jej ústrednou témou je konflikt materinskej lásky s láskou k novému, výrazne mladšiemu partnerovi, ktorého učiteľka Mirka zbalí cez zoznamku. Počas skúšania sa v úlohe Mirky postupne vymenili tri herečky. Začarovaná bola aj rola jej dospelého syna Marka. Tesne pred premiérou herec Ľuboš Pechal utrpel vážne zranenia a kvôli operácii a liečeniu nemohol hrať. Jeho úlohu v priebehu krátkeho času naštudoval Roman Moser, ktorý odohral premiéru, ale neskôr sa tiež zranil. A tak reprízu odohral Peter Trnka, ktorý mal na zvládnutie textu necelý týždeň. V súčasnosti Marka alternuje Michal Kiseľ.

Druhou premiérou v nových priestoroch bolo RANDE PRE ŠIESTICH (premiéra 15. októbra 2021), komédia vykresľuje vtipné situácie pri organizovaní rande naslepo, do ktorého sa okrem počítačových maniakov Stana a Katky zamotajú aj ich kamaráti a kamarátky. Ani v tomto prípade sa hre nevyhli menšie zmeny, po odchode Ľuboša Pechala sa jeho úlohy ujal Michal Kiseľ a namiesto skvelej Andrijany Andrijaško alias ezoteričky Baše si diváci budú môcť pozrieť herečku Alexandru Smatanovú.Na základe informácií z absolventskej písomnej práce Veroniky Hajdukovej spracovala: Daša Čejková

zverejnené: 30.10.2022

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024