ÚPRIMNE /činohra, satirická komédia/ UŽ NEHRÁME

 

Prostredie call centra, kde je hlavnou postavou mladý Adam. Ten ešte nevie, čo ho v novej práci čaká. Povahy kolegov sú rôzne a ako to už v kolektívoch býva, informácie o druhých sa šíria rýchlo. Komu možno veriť? Kto nám hovorí všetko naozaj ÚPRIMNE?

 

Dĺžka predstavenia: 70 - 75 min.

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: činohra, satirická komédia

Dátum premiéry: 13.12.2019, Spoločenský dom Nivy

 

Hrajú:

Viera: Daša Čejková / Blanka Konečná Veselá

Adam: Martin Michael Benčič

Anička: Veronika Blahová / Adriana Červená

Michaela, dievča na diskotéke: Marcela Rédlerová

Daniel, barman: Michal Kiseľ / Peter Trnka

Monika, dievča na diskotéke: Andrijana Andrijaško / Martina Halúsková

Veronika, dievča na diskotéke, nový kolega: Mária Ines Gajdošíková

 

 

Réžia, námet, autor inscenácie, hudba: Martin Michael Benčič

Asistent réžie, dramaturgia: Peter Trnka

Kostýmy, predaj vstupeniek: Ľudmila Benčičová Duducová

Rekvizity: Simon Leitner / Daniel Csáky

Kulisy: Marián Benčič, Simon Leitner

Svetlá, zvuk: Alžbeta Benianová

Marketing: Marcela Rédlerová

 

Srdečne ďakujeme Spoločenskému domu Nivy na Súťažnej 18 v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie.

 

©Divadlo TANDEM 2023

 

Zaujímavosti

Pri tvorbe inscenácie hrozilo, že sa nikdy neodohrá. Divadlo totižto v čase príprav prechádzalo veľkými zmenami, ktoré takmer spôsobili jeho zánik. Aj vďaka tomu vznikol prvýkrát komplexný zákulisný tím. Herci boli odvtedy "odbremenení" od mimohereckých aktivít.

• Hoci mal dizajn plagátu navrhovať grafik, koncept vymyslela Veronika Blahová.

• Ani pri výrobe kulís nešlo všetko podľa pôvodného plánu. V pôvodnej verzii bola využívaná biela opona meniaca počas predstavenia scénu. Mala fungovať na princípe markízy. Mechanizmus sa nepodarilo vyrobiť a tak bol nahradený klasickým zavesením na javiskové lano.

Premiéra sa uskutočnila 13.12.2019 v Spoločenskom dome Nivy. Predstavenie bolo vypredané s dvojmesačným predstihom. Vo vnútri divadla v tom čase stále nebolo isté, že sa inscenácia odohrá. Od zmien v divadle sa zaviedlo, že skúšanie je od určitého bodu okrem režiséra sledované ďalšími ľuďmi, ktorí majú právo hru "stopnúť" v prípade, že jej úroveň nepovažujú za dostačujúcu.

• Martin Michael Benčič ako autor pri písaní čerpal aj zo svojich vlastných skúseností. Keďže roky pracuje v rôznych call centrách, v inscenácii sa odohrá mnoho reálnych situácií, ktoré zažil. Väčšina charakterov je inšpirovaná skutočnými ľuďmi.

Vierina nadávka "Boháča!" má pôvod v Martinovej bývalej kolegyni. Narozdiel od Viery išlo o milú ženu, ktorá si sem-tam zanadávala na klientov. Jej šťavnatejšie slovo "Boha!" prišlo Martinovi príliš vulgárne na to, koľkokrát malo v komédii zaznieť a preto ho nahradil jemnejšou alternatívou.

Prvýkrát sa divadlo zmienilo o príprave novej inscenácie 05.09.2019 v príspevku na Facebooku. Skúšky však začali už v auguste.

Niektorí herci tu hrajú viac postáv. Predstaviteľka Veroniky (Jarka) sa na začiatku vyjadrovala, že najťažšou úlohou je pre ňu opité dievča na diskotéke. Postupne sa však vedela najľahšie dostať práve do tejto postavy.

Keď prvýkrát spolu na skúške hrali Veronika a Martin pár, niektorí kolegovia sa začali pýtať, či spolu naozaj chodia. To isté sa po uvedení pýtali aj diváci. V skutočnosti medzi nimi žiadny partnersky vzťah nie je.

Prvým vystúpením po zavedení opatrení kvôli pandémii COVID-19 bolo 22.08.2020 v Kultúrnom dome Boldog.

Z dôvodu neočakávanej absencie pôvodnej predstaviteľky Viery (Angelika Horváthová) bolo potrebné, aby sa Blanka Veselá naučila rolu v priebehu dvoch týždňov.

Kvôli zdravotným dôvodom, ktoré sa udiali v týždni pred predstavením v marci 2022 sa konalo v priebehu pár dní mnoho kľúčových zmien. Okrem plánovanej premiéry novej Viery (Daša Čejková) sa v priebehu dvoch dní musel naučiť úlohu Daniela Michal Kiseľ a úlohu Michaely Marcela Rédlerová. Pre oboch to bolo prvé tandemácke predstavenie. Predstavenie skomplikovali aj zdravotné problémy členov zákulisného tímu.

• SpoilerPočas trvania komédie začínajú byť situácie medzi postavami čoraz vážnejšie, o čom svedčí aj farebný koncept kostýmov. Každá hlavná postava má svoju špecifickú farbu oblečenia, ktorá je počas inscenácie čoraz tmavšia. Tento nápad vznikol po napísaní komédie, kedy Martin spolu s "mamčou" čakali po jednej z prvých skúšok na autobusovej zastávke.

• SpoilerAko sa počas deja dozvedáme, "bejo" je názov vymyslenej nemeckej firmy predávajúcej kvalitný spotrebný tovar z Nemecka. Jedná sa o skrytú slovnú hračku, ktorú si stačí prečítať odzadu, aby sme odhalili pravý zámer spoločnosti.

• Spoiler: "Dobrý deň, spoločnosť Bejo, Sekerová pri telefóne. Nech sa páči." Jedná sa o predstavenie telefonistu na začiatku každého telefonátu, ktoré je vytvorené podľa šablóny používanej v skutočných call centrách.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2021