fbpx

ÚPRIMNE /činohra, satirická komédia/

 

Prostredie call centra, kde je hlavnou postavou mladý Adam. Ten ešte nevie, čo ho v novej práci čaká. Povahy kolegov sú rôzne a ako to už v kolektívoch býva, informácie o druhých sa šíria rýchlo. Komu možno veriť? Kto nám hovorí všetko naozaj ÚPRIMNE?

 

Dĺžka predstavenia: 70 - 75 min.

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: činohra, satirická komédia

Dátum premiéry: 13.12.2019, Spoločenský dom Nivy

 

Hrajú:

Viera: Blanka Veselá a. h.

Adam: Martin Michael Benčič

Anička: Veronika Blahová

Michaela, dievča na diskotéke: Zuzana Kmeťová

Daniel, barman: Peter Trnka

Monika, dievča na diskotéke: Andrijana Andrijaško

Veronika, dievča na diskotéke, nový kolega: Jaroslava Gužiková

 

 

Réžia, námet, autor inscenácie, hudba: Martin Michael Benčič

Asistent réžie, dramaturgia: Peter Trnka

Kostýmy, predaj vstupeniek: Ľudmila Benčičová Duducová

Rekvizity: Simon Leitner

Kulisy: Marián Benčič, Simon Leitner

Svetlá, zvuk: Veronika BlahováSimon Leitner

Marketing: Veronika Blahová

 

Srdečne ďakujeme Spoločenskému domu Nivy na Súťažnej 18 v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie.

 

©Divadlo TANDEM 2020

 

Zaujímavosti

Pri tvorbe inscenácie hrozilo, že sa nikdy neodohrá. Divadlo totižto v čase príprav prechádzalo veľkými zmenami, ktoré takmer spôsobili jeho zánik. Aj vďaka tomu vznikol prvýkrát komplexný zákulisný tím, ktorý "odbremenil" hercov od rôznych mimohereckých aktivít, ktoré dovtedy vykonávali.

K činohre vznikla aj prezentačná pieseň s názvom Ten starý príbehktorá bola takisto sprevádzaná rôznymi problémami od vytvorenia až po nahranie záverečného klipu. Vďaka tomu sa diváci dočkali aj špeciálneho dokumentu nielen z natáčania.

• Napriek tomu, že dizajn plagátu mal navrhovať grafik, koncept vymyslela Veronika.

• Ani pri výrobe kulís nešlo všetko podľa pôvodného plánu. Biela opona meniaca počas predstavenia scénu mala fungovať na princípe markízy. Mechanizmus sa nepodarilo vyrobiť a tak bol nahradený klasickým zavesením na javiskové lano. Predný stôl mal byť kvôli zmenám scény ľahko skladateľný pomocou pántov, ktoré nefungovali, ako sa predpokladalo a tak môžeme stôl vidieť celý čas nezmenený.

Premiéra sa uskutočnila 13.12.2019 v Spoločenskom dome Nivy. Predstavenie bolo vypredané s dvojmesačným predstihom. Napriek tomu vo vnútri divadla stále nebolo isté, či sa inscenácia odohrá. Od zmien v divadle sa zaviedlo, že skúšanie je od určitého bodu okrem režiséra sledované ďalšími ľuďmi, ktorí majú právo hru "stopnúť" v prípade, že jej úroveň nepovažujú za dostačujúcu.

• Martin ako autor pri písaní čerpal aj zo svojich vlastných skúseností. Keďže roky pracuje v rôznych call centrách a zákazníckych servisoch, v hre sa odohrá mnoho reálnych situácií, ktoré zažil. Väčšina charakterov je inšpirovaná skutočnými ľuďmi.

Prvýkrát sa divadlo zmienilo o príprave novej inscenácie 05.09.2019 v príspevku na Facebooku. Nácviky však začali už v auguste.

Niektorí herci tu hrajú viac postáv. Predstaviteľka Veroniky (Jarka) sa na začiatku vyjadrovala, že najťažšou úlohou je pre ňu opité dievča na diskotéke. Postupne sa však vedela najľahšie dostať práve do tejto postavy.

Keď prvýkrát spolu na skúške hrali Veronika a Martin pár, padla od niektorých kolegov otázka, či spolu naozaj chodia. To isté sa po uvedení pýtali aj diváci. V skutočnosti medzi nimi žiadny partnersky vzťah nie je.

Prvým vystúpením po zavedení opatrení kvôli pandémii COVID-19 bolo 22.08.2020 v Kultúrnom dome Boldog.

Z dôvodu neočakávanej absencie pôvodnej predstaviteľky Viery (Angelika Horváthová) bolo potrebné, aby sa Blanka Veselá naučila rolu v priebehu dvoch týždňov.

• SpoilerPočas trvania komédie začínajú byť situácie medzi postavami čoraz vážnejšie, o čom svedčí aj farebný koncept kostýmov. Každá hlavná postava má svoju špecifickú farbu oblečenia, ktorá je počas inscenácie čoraz tmavšia. Tento nápad vznikol po napísaní hry, kedy Martin spolu s "mamčou" čakali po jednej z prvých skúšok na zastávke.

• SpoilerAko sa počas deja dozvedáme, "bejo" je názov vymyslenej nemeckej firmy predávajúcej kvalitný spotrebný tovar z Nemecka. Jedná sa o skrytú slovnú hračku, ktorú si stačí prečítať odzadu, aby sme odhalili pravý zámer spoločnosti.

• Spoiler: "Dobrý deň, spoločnosť Bejo, Sekerová pri telefóne. Nech sa páči." Jedná sa o predstavenie telefonistu na začiatku každého telefonátu, ktoré je vytvorené podľa šablóny používanej v skutočných call centrách.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo kamdomesta logo
Ticketportal logo Music&Piano logo Scherz logo


© Copyright 2012-2020