fbpx

RODINNÝ NÁVOD /činohra, komédia/ UŽ NEHRÁME

Dĺžka predstavenia: 100 - 110 min. + prestávka

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: činohra, komédia

 

V HLAVNÝCH ÚLOHÁCH:

Babka: Angelika Horváthová / Dagmar Labáthová a. h.

Otec: Peter Trnka

Mama: Jana Kočnerová / Andrea Milecová

Syn Marek:  Filip Staňo

Dcéra Simona: Veronika Žigmundová

 

Réžia, námet, scenár, hudba, svetlá, zvuk: Martin Michael Benčič

Maskér: Jana Kočnerová, Martin Michael Benčič

Rekvizity: Peter Trnka

Kostýmy: Ľudmila Benčičová Duducová

 

Špeciálne poďakovanie patrí Centru voľného času na Štefánikovej 35, ktoré nám poskytlo priestory na nacvičovanie činohry.

 

©Divadlo TANDEM 2017

 

UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

Priemerná slovenská rodinka v zložení otec (Stano), mama (Zuza), syn (Marek) a dcéra (Simona) si žije obyčajným životom, ku ktorému výrazne prispieva svojská babička (Stanova mama).

Život rodinky je pomerne stereotypný – manželstvo Stana a Zuzany je na oko veľmi talianské, v skutočnosti sa však obidvaja veľmi ľúbia a súrodenci sa neznášajú až do momentu, kým sa Stano nezdôverí svojej mame o nevere, ktorej sa dopúšťa. Babka, samozrejme, tvrdí, že to nikomu nepovie, no vzápätí sa to od nej dozvedá Marek a ten to po rodinnej dovolenke posunie aj svojej sestre. Vie to teda každý okrem Zuzany.

Život im plynie pokojne ďalej až do chvíle, pokiaľ sa babička omylom pred Zuzanou nepreriekne o otcovej nevere. Mama okamžite chytá zlosť a vtom jej "do rany" prichádza jej manžel z práce. Hneď na to prichádzajú zo školy Marek a Simona, uvidia hádku a taktiež pridajú omylom do kotla. Zuza kypí od zlosti a rozhodne sa podať žiadosť o rozvod a že nech si deti nechá pekne on, keďže držia s ním a jej nič nepovedali. Zuza hneď balí veci a odchádza ku svojej mame. Otec oznamuje, že práve v ten deň prišiel o prácu. Simonu neprijali na žiadnu vysokú školu a kvôli tomu ju frajer opustil, čo ju prinútilo pozrieť sa na život z inej stránky a upadá do depresie. Babička vtedy zo situácie uteká, ale rozhodne sa, že keď sa situácia upokojí, dá to opäť do poriadku. Marek pociťuje odpor k svojmu otcovi a Simonu berie od neho preč do svojho nového bytu, ktorý si čerstvo prenajal so svojou priateľkou. Otec nakoniec ostáva sám v byte a pochopí, že ľudská spoločnosť je len jeden veľký chaos.

Nevyriešené problémy a konflikty však naďalej pretrvávajú a zlom nastane až po niekoľkých rokoch.

V byte, v ktorom pôvodne žili všetci, zostala po rokoch len babka, ktorú občas navštevujú jej vnúčatá - Marek a Simona.

Keď obaja jedného dňa prídu pozrieť svoju starú mamu, zistia, že je mŕtva. Okamžite volajú jej Stana, ktorý neváha a hneď príde. Jeho deti s hrôzou zisťujú, že z otca sa stal bezdomovec. Kvôli organizácii pohrebu je privolaná aj mama, ktorá sa nakoniec rozhodne, že príde. Medzi bývalými manželmi sa začínajú pomaly odhaľovať staré a nevyriešené problémy, ktoré končia hádkou, ale nakoniec sa dohodnú, že kvôli príprave pohrebu spolu prespia v jednom byte. Otec je nútený spať na gauči v obývačke, keďže mama si berie spálňu sama pre seba.

V noci sa otcovi prihovorí mŕtva babka a nahovára ho, aby sa s bývalou manželkou udobril, pretože to jeho deti trápi. Otec tomu neverí a tak sa na to pýta Mareka, ktorý mi prizná, že sa zahltil prácou len preto, aby na tieto dávne veci nemyslel.

Na druhý deň sa o babkinom návrhu rozpráva Simona s mamou, ktoré babičku v noci počuli, pretože hulákala aj s otcom na celý byt. Dohodnú sa, že nikomu nič nepovedia, ale nakoniec sám Marek prichádza s touto témou. Otec celý žiaľ neunesie a prichádza domov opitý. Zaspí, ale po čase sa preberie a jasne počuje, ako mama prišla pomôcť s pohrebom len preto, lebo sama už nemá žiadnu prácu a nemá kde bývať, takže jej situácia s babkou prišla ako vhodná zámienka. Strháva sa ďalšia hádka, ktorá končí bitkou.

V posledný deň sa vracia do bytu rozcitlivená mama s kyticou bielych ruží. Hneď za ňou dobieha Simona, ktorá nerozumie tomuto nezvyčajnému emocionálnemu počínaniu a nakoniec sa dozvie, že jej ich daroval otec, ktorý ju práve týmto ťahom kedysi zbalil, čo v nej oživilo staré city.

Na to prichádza do bytu otec, Marek aj babka a keď sa dozvedia, že obaja sú do seba stále zamilovaní, veria, že sa dajú dokopy. Mama však odmieta a tak sa otec odhodlá k poslednému zúfalému činu a pobozká ju. Mama sa neodtiahne a už to vyzerá, že babička splnila svoje poslanie, ale keď mama povie, aby otec nepil a ten jej odpovie, že pil len kvôli nej, rozpúta sa posledná hádka, ktorá sa už nikdy nezastaví.

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024