fbpx

HISTÓRIA DIVADLA TANDEM 2.časť: Začiatky plné nadšenia

Čistý entuziazmus. Aj tak možno nazvať prvú fázu pôsobenia Divadla TANDEM. Postupne si získavalo nových priaznivcov a publikum, čo u autorov výrazne podporilo proces tvorby ďalších hier. Žáner prispôsobovali vkusu svojich divákov. Dodnes platí, že podľa toho, či viac „frčia“ recesívne alebo rodinné komédie, prípadne muzikály, sa rozhoduje o repertoári aktuálnej divadelnej sezóny. Niektoré úspešné staršie tituly režisér s hercami oprášia a uvedú vo vynovenej verzii.

„Žánre rozhodne vyberáme podľa toho, čo divadlo, trh a divák potrebujú a žiadajú. Čo chýba a čo v tej dobe dokážeme poskytnúť. Rozhodne najlepšiu skúsenosť máme s komédiami. Ako som si všimol, zatiaľ čo v Čechách ľudia milujú muzikály, u nás sa diváci radšej a viac smejú,“ hovorí Martin Michael Benčič.

Divadlo TANDEM nefunguje z dotácií grantov, členovia majú k dispozícii len tie peniaze, ktoré získajú predajom lístkov na predstavenia, venovaním 2% z dane či členskými príspevkami. Hoci je situácia ochotníckych divadiel oproti profesionálnym finančne omnoho náročnejšia, veľkým pozitívom je práve ich umelecká nezávislosť a originalita. A tie sú výbornou živnou pôdou pre tvorivosť. Počas desaťročného fungovania Divadlo TANDEM prešlo viacerými fázami. „Prvá bola veľmi entuziastická, pretože sme išli do veľkého projektu a nikto nevedel, ako to dopadne, hoci sme mali predstavy a plány. V roku 2015 sa začala formovať silná časť nášho tímu. V tom čase sme niektoré hry prerobili, doplnili a takisto sme začali pracovať iným spôsobom, profesionálnejším. Toto obdobie plynulo až do roku 2019,“ spresňuje Martin.

Je potešiteľné, že súbor sa každoročne rozrastá o nových členov a návštevnosť predstavení stúpa. Tandemáci svoje hry prezentujú nielen v Bratislave, ale od roku 2013 hosťujú aj v okolitých obciach. Zastavme sa však ešte na chvíľu v období ich pôsobenia v Dome kultúry Dúbravka, kde sa po úspešnom muzikáli KRV A CIT predstavili aj s ďalšími dvomi pôvodnými činohrami. Jednou z nich bola psychologická komédia RODINNÝ NÁVOD, druhou zase fraškovitá komédia pre tínedžerov a dospelých O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ. Práve v nich vynikol a zažiaril Peter Trnka, jeden z prvotných hercov divadelného súboru. Na konkurz do TANDEMu ho nahovorila mama. „Na začiatku bol veľmi slabý. Nemal žiadne herecké, spevácke ani tanečné skúsenosti. Drinou sa však postupne vypracoval na jedného z najšikovnejších a najschopnejších hercov, akých sme v TANDEMe mali. Od začiatku sa na neho dalo spoľahnúť, čo mu pomohlo k hlavným úlohám vo väčšine hier. Hoci mnohokrát som ho nebral ako premiérovú a prvú alternáciu, tie premiéry väčšinou vďaka svojim vlastnostiam odohral,“ spomína Martin Michael Benčič.

Trnkyho, ako Peťa familiárne prezývajú v TANDEMe, prvou úlohou sa stal otec v Rodinnom návode. Hra bola charakteristická nielen novými tvárami súboru, ale aj úplne odlišným štýlom. Publikum zaujala, takže 21. mája 2015 získala nové naštudovanie, ktoré zožalo ešte väčší úspech. Okrem toho 12. júna 2015 sa diváci dočkali pokračovania Rodinný návod 2 a v nasledujúcich sezónach sa napokon obe spojili do jednej s pôvodným názvom RODINNÝ NÁVOD. Peter Trnka však viac zaujal, keď stvárnil postavu „princátka“ v hre O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ. Oficiálne to potvrdili diváci, ktorí sa zapojili do ankety na sociálnej sieti DivadlaTANDEM. Hlasovať mohli za jednu z úloh, ktoré Peter stvárnil. Na základe vybraných úryvkov z inscenácii Rodinného návodu, O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ a muzikálu STAROVAL, kde si zahral tragickú postavu Eframa, sa víťazom stala postava princa. A práve s ním sa Trnky stotožňoval najmenej. Ako prezradil režisér Martin Michael Benčič: „Napriek tomu, že je to jeho pravý opak, a zrejme práve preto, ako sa s tou úlohou natrápil, sa v tom cítil ako doma. To, ako si tú rolu časom užíval, bolo vidieť v každej sekunde, keď bol na javisku.“

Na záver tejto časti ešte prihodíme jednu pikošku: Peter a Martin na začiatku nevychádzali práve najlepšie, dnes sú z nich najlepší priatelia. „Chvíľu nám trvalo, kým sme k sebe našli cestu, ale nakoniec sme ju našli. Problém bol ten, že sme obidvaja pochádzali z úplne iných sociálnych skupín, a tým pádom sme prvý dojem navzájom zo seba nemali veľmi dobrý,“ konštatuje Trnky, z ktorého sa okrem herca stal aj dramaturg. V súčasnosti si však vychutnáva inú rolu. O niekoľko týždňov sa z neho stane trojnásobný ocko a k prvorodenej dcére Alici pribudnú hneď dve bábätká naraz. Držíme palce, aj keď vieme, že aj tentoraz to všetko zvládne na jednotku.Na základe informácií z absolventskej písomnej práce Veroniky Hajdukovej spracovala: Daša Čejková

zverejnené: 02.04.2022

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024