STAROVAL /muzikál, dráma/ UŽ NEHRÁME

Dĺžka predstavenia: 80 - 90 min. + prestávka

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: muzikál, dráma

 

V hlavných úlohách:

Otec Ignácius: Martin Michael Benčič

Berta:  Andrea Milecová

Efram:  Filip Staňo

Kráľ: Peter Trnka

Kráľovná: Veronika Žigmundová

Kat: Simon Leitner

 

Ďalej hrajú:

Tanečné prízraky: Zuzana Višňovská, Andrea Čellárová

Scénické prízraky: Veronika Žigmundová , Angelika Horváthová

 

Zbory nahrali: Kitty Reiffersová, Pavol Roháček, Jozef Miklík, Igor Kmiť, Filip Staňo, Ľubica Kolesárová, Tomáš Paško, Michaela Merklová, Heidi Šinková, Martina Jandačková, Giovanna Salvatierra Gutierrez, Veronika Sýkorová, Miriam Merklová, Martin Michael Benčič

 

Réžia, hudba, texty piesní, libreto, aranžmá: Martin Michael Benčič

Asistent réžie: Peter Trnka

Rekvizity: Simon Leitner, Peter Trnka

Kostýmy: Ľudmila Benčičová Duducová

Kulisy: Marián Benčič, Filip StaňoJana Kočnerová

Maskér: Jana Kočnerová

Zvuk: Jozef Tvrdý a. h.

Svetlá: Phillip Treskoň

 

Srdečne ďakujeme Centru voľného času na Štefánikovej 35 v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie.

 

©Divadlo TANDEM 2017

UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

Otec Ignácius je kňaz žijúci pokojným životom, kým nezažije „na vlastnej koži“ príbeh Eframa a Berty. Efram je chlapec, ktorého vlastná matka odvrhla v útlom veku kvôli jeho ohyzdnému vzhľadu, ktorý získal pri požiari ich rodného domu. Odvtedy vyrastal v sirotinci, kde sa ho chceli za každú cenu zbaviť, lebo ho považovali za niečo odporné. Vymyslia ako Eframa dostanú do pasce a za to sa dostáva pred súd, kde ho odsúdia na doživotie v najkrutejšej väznici toho obdobia – Staroval. Berta je najmladšia spomedzi dcér bohatej matky, ktorej najstaršia dcéra Milena sa vydala za kráľa. Všetko je v poriadku až do chvíle, kým neumiera otec rodiny. Vtedy sa prostredná dcéra i matka zmenia a akoby z pomsty začnú biť a týrať celé služobníctvo na čele s Bertou. Tá to jedného dňa neunesie a kvôli jej morálnemu cíteniu zabije matku i prostrednú dcéru. Dostáva sa pred súd, kde ju taktiež odsúdia na doživotie v Starovale. Tu sa Efram s Bertou stretávajú a hoc´ sa nikdy naživo nevideli, zamilovali sa do seba. Na toto všetko sa Otec Ignácius prizerá, pretože im chodí poskytovať spovede, a má pocit, že to všetko je nespravodlivé.

Toto všetko sa však zmení, keď sa Milena dozvie o svojej sestre vo väznici a na veľa prehovárania sa kráľ nechá nahovoriť na to, aby Bertu prepustili. Milena si ju privádza do kráľovského zámku, kde sa teší šťastnému životu. Efram jej to však nedokáže odpustiť, pretože si prisahali lásku na celý život a že utečú jedine spolu. Rozhodne sa, že sa pomstí, a tak tajne uteká z väznice. Medzičasom Bertu dobehnú výčitky svedomia voči Eframovi a začne sa vyplakávať kráľovi. To zbadá Milena a plná žiarlivosti sa rozhodne, že svojho muža otrávi. Pri jednom z obedov  mu namieša do pohára s vínom jed. Vtom vchádza kráľ a všetko si vysvetlia. Milena chápe svoj omyl a šťastná mu padá do náručia. Vtedy sa však kráľ znenazdajky napije a nasledujúci osud je už nezvratný. Na scénu prichádza Berta, ktorá to všetko vidí, a keď kráľ umiera, dostáva sa do hádky s vlastnou sestrou. Milena viní Bertu, že za to všetko môže ona a v nečakanej chvíli ju prebodne nožom, čo nosí pre istotu stále pri sebe. Vtedy vchádza do sály Efram, ktorého cez tajnú chodbu do zámku pustil Otec Ignácius, pretože verí v dobro lásky. Keď ho kráľovná zbadá, zľakne sa a utečie. Efram zostáva zmorený so svojou láskou, ale vtom sa kráľovná opäť vracia aj s katom a prikáže mu, aby Eframa popravil. V tej istej chvíli vchádza do miestnosti Otec Ignácius a neverí, že Efram by bol schopný zavraždiť nejakého človeka. Keď však chce vedieť pravdu, kráľovná povie, že tá nikoho nezaujíma a následne odchádza. Otec Ignácius zostáva na scéne sám a má svoj posledný rozhovor s Bohom, kedy sa rozhodne, že už viac nebude veriť, keďže Boh dopustil niečo, čomu sa on snažil zabrániť.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2021