fbpx

O NAJVÄČŠOM PRIATEĽSTVE /rozprávka/


Rozprávka o priateľstve, ktoré nedokáže pretrhnúť ani sila zlých čarodejníc.


Dĺžka predstavenia: 60 - 65 min.

Dostupnosť: od 6 rokov

Žáner: činohra, rozprávka

Dátum premiéry: 08.10.2023, Dom kultúry Lúky

 

Hrajú:

Vojtech: Martin Michael Benčič

Janko, Nepriateľstvo: Patrik Gádoši

Ľubana, Chamtivosť: Alžbeta Benianová

Dobromila, Závislosť: Helena Žižáková

 

 

Réžia, námet, hudba, autor inscenácie: Martin Michael Benčič

Kostýmy, predaj vstupeniek: Ľudmila Benčičová Duducová

Krajčírka: Blanka Konečná Veselá

Rekvizity, kulisy: Alexandra Smatanová, Adela Hanzalíková, Natália Šranková, Andrej Marek

Konštrukcia kulís: Adam Jurský

Maľba kulís: Alexandra Smatanová, Tereza Slavkina, Mária Macková

Svetlá a zvuk: Peter Trnka

 

Srdečne ďakujeme Domu kultúry Lúky v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie. Eve Jurskej a Tereze Slavkinej za poskytnutie priestorov na výrobu kulís.

 

©Divadlo TANDEM 2023


Zaujímavosti


Rozprávka vznikala mimo štandardných skúšok v divadle. Po premiére muzikálu Staroval sa prakticky okamžite začala pripravovať inscenácia pre deti. Nakoľko sa v tom čase simultánne skúšala aj nová komédia Aj tak spolu nakoniec neskončia, skúšky rozprávky prebiehali najmä v bytových podmienkach. Zmenilo sa to až v posledné týždne pred premiérou.

Pôvodná verzia mala mať úplne iný dej i spracovanie. Prvý dramatický text mal byť postavený na hudbe a pantomíme. Dialógov bolo málo. Postupne sa táto verzia upravila a prešlo sa do klasických dialógových foriem, kde mala hudba iba sprevádzať na pár miestach so zásadne iným dejom. Napríklad Vojtech a Janko boli pôvodne priatelia a hoci sme tu stretli zlé ježibaby, v skutočnosti to bola zakliata kráľovná a princezná, ktoré odkliala práve priateľská láska.

Tretia verzia (uvedená) bola z pôvodnej upravená a prepísaná za štyri dni.

Predstavenie vznikalo čiastočne na objednávku. Domácou scénou divadla je Dom kultúry Lúky, kde sa pravidelne uskutočňujú rozprávkové nedele. Nakoľko chceli predstavenia odmieňať, bolo ponúknuté aj TANDEMu, aby naskúšal niečo pre deti. Po váhaní sa do projektu nakoniec pustili.

Pôvodné obsadenie vyzeralo inak. Niektorí herci boli z projektu nútení odísť z časových dôvodov, ale iným sa nepáčilo spracovanie. Z pôvodného obsadenia zostali Martin Michael Benčič a Alžbeta Benianová.

• Zámerom hry bolo sa čiastočne vrátiť k spracovaniu rozprávok spred niekoľkých desaťročí. Autor Martin Michael Benčič celé detstvo vyrastal na LP platniach. Spracovanie príbehov z tohto obdobia sa mu vždy páčilo a keď prišla možnosť robiť rozprávku, bolo pre neho dôležité priniesť deťom na javisko krásnu slovenčinu s pomalším tempom deja, ako dnes býva zvykom.

• Pôvodná verzia rozprávky mala byť kratšia. Pôvodne malo predstavenie trvať približne štyridsaťpäť minút. Pri prechode na dialogickú formu sa však záverečné spracovanie natiahlo na vyše hodinu.

• Inscenácia dostala najväčšiu kulisu v dejinách divadla. Súčasťou predstavenia je veľká kulisa lesa, ktorá je celá ručne maľovaná. O realizáciu sa postarala členka divadla Alexandra Smatanová spolu so svojimi kamarátmi. Maľovanie trvalo niekoľko týždňov.

• Voľba krajčírky bola okamžitá. Po úspešnej spolupráci našej kostymérky Ľudmily Benčičovej Duducovej pri muzikáli Staroval bola pri novom projekte okamžite oslovená Blanka Konečná Veselá.

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024