fbpx

VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIE /činohra, dráma/ UŽ NEHRÁME

Dĺžka predstavenia: 50 - 55 min.

Dostupnosť: od 15 rokov

Žáner: činohra, dráma

 

V HLAVNÝCH ÚLOHÁCH

Mária: Andrea Milecová

Cecília: Monika Vrobelová /  Jana Kočnerová

Harlekýn: Martin Michael Benčič

 

Réžia, námet, autor inscenácie, svetlá: Martin Michael Benčič

Rekvizity: Simon Leitner, Peter Trnka

Kostýmy: Ľudmila Benčičová Duducová

Krajčírka: Zuzana Kretová

Maskér: Jana Kočnerová, Martin Michael Benčič

 

Srdečne ďakujeme Centru voľného času na Štefánikovej 35 v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie.

 

©Divadlo TANDEM 2017

UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

Rok 1908. Bývalá komediálna herečka Mária žije už dlhé roky v ústraní a spoločnosť jej robia len dve bábky, s ktorými sa rozpráva a považuje ich za svoju návštevu. Jedného dňa im začne rozprávať svoj životný príbeh, počas ktorého bábky ožívajú a znázorňujú jednotlivé osoby z jej života. Mária si spomína na svoje nešťastné detstvo, počas ktorého túžila písať básne, čo jej zakazoval jej diktátorský otec, podľa ktorého to absolútne nevedela. Vďaka tejto jej túžbe rozprávajú bábky celú inscenáciu vo veršoch. Máriina mama ju bráni pred otcom zo všetkých síl, ale neubráni svoje najmladšie dieťa, ktoré otec nešťastnou zhodou okolností zahrdúsi pri tíšení plaču.

Vďaka tomuto činu je Mária nútená odísť z rodného domu a vyraziť do Prešporku, kde sa zamestná v miestnom kabarete, kde si ju zoberie pod patronát vtedajší mecenáš umenia Donato Castilione, ktorého na prvých skúškach nemá česť zhliadnuť. V kabarete sa zoznámi aj so svojou najlepšou kamarátkou Lujzou, ktorá je baletka. Po úspešnej premiére, kde hrá Mária komediálnu postavu, sa za ňou zastaví Donato a vyjaví jej veľké slová chvály, z čoho je Mária očarovaná. Jej sebavedomie narastá a aj vďaka tomu začne byť časom jej kamarátstvo s Lujzou povrchné. V každej nasledujúcej inscenácii hrá hlavnú postavu, ktorá má najväčší úspech a pri skúšaní jedného predstavenia sa zoznámi s Vlastimilom, ktorý sa stane po čase jej mužom.

V tom čase za ňou príde opäť Donato, ktorý jej dvorí a žiada ju, aby s ním odišla z kabaretu. Mária sa bráni, lebo je vydatá a Donato má tiež ženu a deti, ale nakoniec to nevydrží a podľahne Donatovmu čaru, ktoré jej vždy imponovalo. Celú situáciu vidí Lujza, ktorá začne svojej bývalej najlepšej kamarátke nadávať pre to, čo robí. Vtedy ide okolo miestnosti aj Vlastimil, ktorý si to vypočuje, Máriu udrie, vynadá jej a následne ešte v ten deň odchádza z kabaretu. Mária začne svojej priateľke nadávať, až príde k definitívnemu rozhádaniu, po ktorom odchádza spolu s Vlastimilom aj Lujza a časom si zakladajú vlastný kabaret, ktorý ich dokáže uživiť. Mária sa ďalej svojmu umeniu nevenuje a stiahne sa do úzadia. V tom okamihu sa dostávame do súčasnosti, kedy Mária bábkam hovorí, že sníva o tom, ako sa ešte raz bude môcť postaviť pred sálu plnú ľudí a rozosmiať ich svojím umením. Prezradí, že má jednu scénku, ktorú si pripravuje roky a následne ju bábkam predvádza. Potom spokojná odchádza do svojej izby a zaspí s pocitom, že ešte nezabudla, aké je to rozosmiať živé obecenstvo.

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024