fbpx

O KLAUNOVI A DIEVČATKU /rozprávka s pesničkami/ UŽ NEHRÁME

Dĺžka predstavenia: 45 - 50 min.

Dostupnosť: dostupné pre všetky vekové kategórie

Žáner: rozprávka s pesničkami

 

V HLAVNÝCH ÚLOHÁCH

Klaun Hugo: Filip Staňo / Peter Trnka

Ema: Veronika Žigmundová

Principál Viliam: Martin Michael Benčič

 

Klauni:

Zuzana Višňovská

Simon Leitner / Michal Hucík

Andrea Čellárová / Angelika Horváthová

Daniela Rumanová

Andrea Milecová

 

Klaun s gitarou: Martin Haruštiak

 

Réžia, námet, autor inscenácie, maskér: Jana Kočnerová

Hudba a texty piesní: Radoslav Toman

Hudobné aranžmá: Martin Michael Benčič a kol. Divadla TANDEM

Rekvizity: Jana Kočnerová

Kostýmy: Ľudmila Benčičová Duducová

Krajčírka: Zuzana Kretová

Kulisy: Filip Staňo, Jana Kočnerová

Maľby: Sandra Bulla

Svetlá: Jozef Tvrdý a. h.

 

Srdečne ďakujeme Centru voľného času na Štefánikovej 35 v Bratislave, ktoré nám poskytlo priestory pre naskúšanie inscenácie.

 

©Divadlo TANDEM 2017


UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

Klaun Hugo opäť upratuje sám. Prichádza principál, ktorému sa nepáči, že Hugo nestíha a stále nie je dolíčený. Pod zámienkou falošného priateľstva prehovára Huga na to, aby po predstavení opäť upratal scénu, a domaľuje mu tvár, pretože „priatelia si predsa pomáhajú“.

Pred začiatkom samotného cirkusu vchádza na prázdne javisko po hádke svojich rodičov malé dievčatko Ema. Smútok z hádky vystrieda radosť z krásneho miesta, pričom sa začne hrať a rozhadzovať scénu. Na hluk prichádza principál, ktorý je zdesený z neporiadku, ale náhle mení svoj výraz tváre na priateľský, keď zistí, že je to jedna z malých návštevníčok jeho cirkusu. Ema uprace a principál ju usadí do hľadiska medzi deti. Zatvorí oponu a cirkus sa môže začať.

Prichádzajú dvaja klauni, ktorí vítajú deti a otvárajú oponu. Na javisku už je prichystaný klaun s gitarou a úvodnou piesňou nám principál predstaví všetkých svojich klaunov. Nasleduje množstvo zábavy, ale i pádov, vydarených i nevydarených scénok. Na záver sa na javisku ocitajú deti v "tanci", medzi nimi aj Ema. Po odtancovaní zostáva Ema na javisku a sám Hugo jej prinesie jednokolku, ktorú si následne môže vyskúšať. Cirkus sa končí, klauni sa klaňajú, principál ich vyhadzuje, aby sa mohol sám pokloniť, a cirkusový stan zostane prázdny.

Zabudnutá Ema vykúka spoza schodov a hľadá maminku a otecka, ktorí stále nedorazili. Zrazu začuje niekoho prichádzať a ukryje sa. Vchádza Hugo, ktorí smutne spieva o svojej samote. Počas piesne si Ema uvedomí, že ho predsa môže rozveseliť ona, a začne za ním tancovať. Hugo si ju však nevšíma, a tak ho Ema osloví. Hugo, vytrhnutý zo svojej samoty, nevie, ako má reagovať, ale nemôže predsa stratené dieťa nechať len tak odísť. Vtom prichádza principál, ktorý je zrazu krutý a zlý. Eme sa nepáči jeho správanie, ale Hugo ju zastaví, aby nemali zle obaja. Ema zostáva s Hugom a pod prísľubom hry mu Ema pomôže upratať. Potom mu Ema povie, že je jej priateľ a má ho rada, pretože ju neschoval, keď jemu samému bolo zle, na čo sa Hugo rozplače. Ema ho ťahá von hrať sa. Nakoniec Hugo privolí a odchádzajú. No tu už ich sleduje principál, ktorému sa takéto správanie nepáči, keďže potrebuje, aby Hugo priateľov nemal. Potom mu predsa nebude chcieť pracovať, presne ako ostatní klauni, ktorí sa po práci vždy ponáhľajú za priateľmi. Začne teda Emu s Hugom sledovať.

Ema pribehne na lúku a za ňou unavený Hugo, ktorý nechápe, ako môže byť obyčajná lúka plná toľkých krás. Ema naháňa motýle a Hugo začína vnímať svet tak, ako ho vidí Ema. No ona ho zrazu ťahá ešte niekam inam. Pribehnú do mesta. Hugo nechápe, ako môže byť také uponáhľané mesto pekné. Vtom sa v meste koná bábkové divadlo, kde sa všetci zabávajú. Keď sa zrazu zjaví principál, všetci sa ho boja. Iba Ema s Hugom sa mu vzoprú a začnú pred ním utekať. Zrazu je z toho veľká zábava, ale principál vyrazí klaunov a tí rýchlo utekajú preč. Principál uteká ďalej za Hugom s Emou, ale oni sú rýchlejší a principál zrazu zostáva opäť sám. Na to všetko sa mu ešte začnú vysmievať bábky z bábkového divadla. Snaží sa ich chytiť, ale je príliš pomalý a končí na zemi. Opäť. Začne si uvedomovať, že asi naozaj spravil niečo zlé. Zrazu prilieta motýľ, ktorý si na neho sadne. Chce motýľa pohladiť, no ten sa zľakne a odletí. Principál spieva o svojom smútku. Na scéne sa objavuje Ema s Hugom, ktorí mu chcú dať druhú šancu, ale on to odmieta. Vtedy pribehnú aj ostatní klauni a presviedčajú ho o tom, že priatelia predsa len majú nad slzy. Zostáva však ešte jedna nedoriešená vec. Hugo. Principál si uvedomuje, že sa nesprával dobre, a po ťažkom uvažovaní sa mu ospravedlňuje. Hugo aj s podporou Emy nakoniec prijíma ospravedlnenie a zo zlého principála je milý ujo Viliam. Ema odchádza domov a Viliam, Hugo aj klauni sa poberú späť do svojho cirkusu.

+421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012 – 2024