Na čo sa môžete tešiť v budúcej sezóne? Prečítajte si.

Minulý piatok sme sa takmer všetci Tandemáci spolu s vami rozlúčili s divadelnou sezónou 2018/2019. Hralo sa obľúbené Za meškanie sa ospravedlňujeme a aj napriek neznesiteľnému teplu, predstavenie nestratilo na svojej kvalite. Pošteklilo nejednu bránicu.

Ale čo sa chystá v budúcej sezóne? Zaradíme do repertoáru nejaké nové hry? Vyspovedali sme nášho zakladateľa Martina Michaela Benčiča a zistili od neho napríklad to, ako budú herci tráviť divadelné prázdniny. To, a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Príjemné čítanie!

Ahoj Maťo. V piatok sa nám už oficiálne skončila divadelná sezóna. Vieš už, ako bude vyzerať tá budúca? 

MMB: „Ahoj. U nás je taký zvyk, že na konci sezóny si vždy dávame ciele a plánujeme, ako bude vyzerať celá nasledujúca sezóna. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Čaká nás veľa zmien a mám pocit, že ich bude najviac za celú našu históriu.

Vieš nám trochu priblížiť, čoho sa tie zmeny budú týkať?

MMB: „Ako sa hovorí - zmena je život, a zároveň zmena vie byť niekedy riadne bolestivá. Niekto hovorí, že na zmene je najťažšie to, že to je zmena. (smiech) Na ochotníckej scéne sa pohybujeme už nejaký ten piatok a máme tendenciu posúvať sa ďalej. Vzhľadom na niektoré skutočnosti sme sa pred koncom tejto sezóny rozhodli, že ak chceme byť skutočne dobrí, naše napredovanie musí byť omnoho rýchlejšie, než bolo doposiaľ. Z toho plynie, že museli nastať určité interné zmeny, ktoré zasiahli všetkých. Jedna zo zmien je napríklad práve zmena prístupu. Mnohí ľudia, čo sú dlhšie v divadle, ho brali v prvom rade ako komunitu, čo je na jednej strane úžasné, ale na druhej to vie brzdiť prácu, pretože prichádzajú do "hry" emócie. Keď sme si nad túto tému všetci sadli, zistili sme, samozrejme, isté rozdielne názory na to, kam má divadlo v budúcnosti smerovať. Niektorí majú tendenciu zostať na ochotníckej úrovni a stačia im malé kroky vpred, iní majú vyššie ambície. Keď nastáva zmena, väčšinou sa ako prvé menia ľudia, čiže je prirodzené, že niektorí sa rozhodli odísť. Práve iniciatíva členov, ktorí zostali, pomohla k tomu, aby sme ako divadlo mohli urobiť kroky vpred rýchlejšie. Pre mnohých z nás boli zmeny bolestivé a emocionálne, ale pevne verím, že vo finále napriek tomu dosiahneme pozitívny výsledok.

Áno, zmena vie byť niekedy veľmi bolestivá. Ale dotknú sa tieto zmeny nejakým spôsobom budúcej sezóny 2019/2020?

MMB: „Výrazným spôsobom. Neovplyvní totižto len náš interný "život", ale zmenu pocítia výrazne aj diváci. Azda najväčšou zmenou je, že najbližšie predstavenie náš čaká až v decembri. Pôjde o premiéru novej hry, na ktorej postupne začíname pracovať. Keďže odišli viacerí stáli členovia, prinútilo nás to zamyslieť sa nad tým, či má pri zmene zmysel fungovať so starými hrami alebo nabehnúť na úplne nové. Zhodli sme sa, že rozumnejšie bude prejsť na niečo úplne nové a niektoré staré veci možno časom obnovíme. Všetko záleží od toho, ako sa celá situácia vyvinie. Určite sú hry, ktoré chceme časom vrátiť, ale zároveň ich vrátiť v takom šate, aby spĺňali kritériá kvality, ktoré sme si stanovili. Myslím, že niektorí naši stáli diváci nám budú tento krok zazlievať, ale na druhej strane verím, že po čase sami uvidia, prečo sme tak urobili. Preto budeme radi, ak nám dáte šancu dokázať, že tento krok bol správny.

Takže celý repertoár sa výrazne zmení. Už viete, ktoré hry budú ponechané alebo sa máme nechať prekvapiť?

MMB: „Máme tipy na hry, ktoré by sme chceli vrátiť, ale ešte sami presne nevieme, ktoré sa reálne vrátia. Záleží od novej hereckej zostavy, ktorá sa aktuálne vytvára.

Sú v tejto hereckej zostave aj tváre hercov, ktoré poznáme z predchádzajúcich sezón?

MMB: „Áno, niektorí zostali, hoci našich verných divákov zrejme prekvapí ich obmedzený počet. V našom novom kolektíve zostala, samozrejme, "Mamča"(Ľudmila Benčičová Duducová), Adriana Zacharová, Peter Trnka, ktorého hranie bude, vzhľadom na súkromné záležitosti, na určitú dobu obmedzené. Ďalej to je Angelika Horváthová a Daniela Rumanová. Simon Leitner a Jana Kočnerová zostali takisto, ale už nebudú hrať . Presunuli sa do novovznikajúceho zákulisného tímu. Väčšina z nás doteraz okrem hrania mala vždy niečo na starosti aj v rámci zákulisného fungovania divadla. Vzhľadom k tomu, že chceme dosiahnuť výrazné celkové zlepšovanie, rozhodli sme sa hercov, čo najviac odbremeniť od zákulisných vecí, aby mali čas na samostatné zlepšovanie. Preto k nám pribudli aj ľudia, ktorí sa budú starať čisto o zákulisné záležitosti. Osobne sa z tohto pokroku veľmi teším, pretože si myslím, že vďaka tomu sa budeme každý vedieť lepšie sústrediť na to, čo je dôležité.

A aké máte plány na divadelné prázdniny? Budete na sebe tvrdo pracovať, či si doprajete zaslúžené voľno?

MMB: „Určite si doprajeme aj voľno, ale na druhej strane sú prázdniny pre nás vhodným časom na to, aby sme na sebe individuálne zapracovali. Je potrebné sa na všetko, čo nás čaká, dobre pripraviť, pretože hoci predstavenie bude až v decembri, pre nás sa začína "práca" už v septembri, a tým pádom potrebujeme mať dovtedy všetko do detailov premyslené a začať to čo najskôr realizovať.

Je ešte niečo, čo by si rád odkázal divákom?

MMB: „V budúcnosti plánujeme, okrem iných záležitostí, aj nové spolupráce, takže pevne veríme, že naši diváci dostanú to, čo si zaslúžia. Užite si leto a o všetkom vás budeme postupne informovať. Tešíme sa na vás aj v našom novom šate.

Ďakujem za rozhovor. Želáme Vám veľa úspechov a nech všetko ide podľa plánov.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2021