Novopripravovaná komédia z obyčajného a verne známeho prostredia vlakového kupé uzrie svetlo sveta na Medzinárodný deň detí. 1. jún sa už blíži a my si v dvojdielnom článku priblížime nielen postavy, ale aj novú inscenáciu Divadla TANDEM. Tak sa pripravte a čítajte, hlásič nefunguje!
Myšlienka vytvoriť predstavenie ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME skrsla v hlave jej autora a režiséra Martina Michaela Benčiča už dávnejšie, no za ten čas prišli ďalšie nápady a tejto myšlienky sa takmer vzdal. Našťastie sa pre fanúšikov FB stránky Divadla TANDEM usporiadala súťaž o lístky, na ktoré ľudia reagovali, či už verejne alebo súkromne do správy, naozaj podarenými príbehmi. Tieto príbehy ho inšpirovali k tomu, aby inscenáciu dokončil a podarilo sa mu pritom využiť aj príbehy z reality. Vďačný je za to určite nielen on, ale aj samotní herci. Ktorí herci nastúpia do tohto vlaku?
Zaujímali sme sa o to, aké pocity v nich táto inscenácia zanecháva a poprosili sme ich, aby nám zo svojho pohľadu predstavili aj postavu či postavy, ktoré stvárnia.
V úlohe sprievodkyne sa predstaví Dagmar Labáthová. Na diele sa jej páči to, koľko možných charakterov ľudí je možné stretnúť cestou vlakom a aj to, že stará láska nehrdzavie. Taktiež hodnotí pozitívne svojrázne scény medzi Jaroslavou a Ignácom.
A čo jej postava?
„Moja postava sprievodkyne je profesionálne milá a s nadhľadom, lebo to vyžaduje jej profesia. Zaujímavá je tým, že vysvetlí jeden konflikt, ktorý vznikne medzi hlavnými postavami.“
Maroš cestuje domov a musí trpieť niektorých ľudí okolo seba. A s niektorými jeho replikami sa herec Peter Trnka sám stotožňuje. No zahrá si aj uhladeného mladého pána Františka, z ktorého sa vykľuje „pekný kvietok“. Ten mu príde trochu ako zo science-fiction: „Viem, že takí ľudia existujú, ale že by sa prezentovali tak, ako on v tejto hre (nechcem veľa prezrádzať), tak to nie.“ No prezradil, že sa naňho veľmi teší, pretože jeho posledná replika a akcia je to, čo si vždy chcel skúsiť zahrať.
K inscenácii sa vyjadril takto: „Naše divadlo sa dosť zameriava na témy zo života a v tejto hre to nie je inak. Pri polovici vecí, ktoré sa dejú v tejto hre, sa v duchu pousmievam, lebo som ich zažil. Vnímam dve myšlienky, ktoré tu sú - niekedy si až v núdzi uvedomíme, kto pre nás čo znamená a trefné je aj české príslovie: „lepší pozdějc než nikdy“. Medzi moje obľúbené scény patrí napätý rozhovor medzi dcérou a otcom (hlavne v podaní Zuzky Višňovskej - pri jej hlase sa mi chce plakať), scéna „vysrakašlal“ a precitnutia mladej slečny.“
Stvárnili ich Daniela Rumanová a Monika Vrobelová, ktorá alternuje aj postavu Paulíny. Na tú sa môžete tešiť v 2. časti článku. Daniela hodnotí inscenáciu ako oddychovú komédiu, ktorú stojí za to vidieť: „Ak sa človek túži odreagovať od problémov, ktoré zažil počas dňa a dobre sa zabaviť, tak Za meškanie sa ospravedlňujeme je na to ako stvorené.“ V inscenácii ju zaujala myšlienka „láska vždy zvíťazí“ a keďže celé dielo má svoj cveng, je pre ňu ťažké vybrať tú najlepšiu scénu, no ako najvtipnejšiu hodnotí záverečnú scénu.
Jej meno sa zhoduje s menom postavy, čo komentuje slovami, „zhoda mien čisto náhodná“. A čo na ňu hovorí?
„Je to mladá, krásna, sebavedomá, ale slušne vychovaná žena, ktorá neznáša klamstvá a podvody. Ide o epizódnu postavu, takže sa nijako nemení, ale na konci príde k veľkému odhaleniu...viac neprezradím, aby ste si to prišli pozrieť ;)“
Ten prakticky hrá len so svojou dcérou Dominikou, ktorú budete mať možnosť spoznať v ďalšej časti tohto článku, no zaujímavý vzťah má aj s jej priateľom Denisom. Sám o otcovi hovorí, že je „asertívny a v strese pred predstavením (novej časti Piešťanských kúpeľov – pozn. redaktora), a tak je nepríjemný na dcéru.“
Je síce prísny, no uvedomuje si, že svoju dcéru má veľmi rád a nechce ju stratiť – uvedomí si aj to, že peniaze a uznanie sú až druhoradé? Nechajme sa prekvapiť.
Michal sa pri hraní sám seba pýta: „Je to realita či nie?“ A nakoniec zistí, že všetky postavy sú reálne a dá sa s nimi stretnúť. Z inscenácie si berie najmä to, že „vtipné situácie sa dejú v každom veku“ a jeho obľúbenými scénami sú tie, kde sú Jaroslava a Ignác.
Jeho príbeh je síce nosným pilierom inscenácie, avšak svojimi charaktermi ho zatienia dva staršie kúsky, Jaroslava a Ignác, o ktorých sa viac dozviete v druhej časti.
Denisa hrá stálica Divadla TANDEM, Filip Staňo. Inscenácia v ňom zanecháva veľmi dobrý dojem a príde mu ako veľmi pekná komédia, nakoľko by sa v nej mal nájsť každý divák, čo cestuje. On sám vlakom veľmi necestuje, no tie situácie, ktoré budete mať možnosť vidieť aj vy, už zažil viackrát. Ako hlavnú myšlienku inscenácie vníma to, že „niekedy berieme veci až príliš vážne a riešenie, ktoré by bolo jednoduché, nechceme vidieť, lebo sme nahnevaní.“
Na otázku, čo sa mu v hre páči, odpovedá: „Ha, ha, táto hra je celá perfektná. Je tam ukecaná babka, čo nikomu nedá pokoj, je tam nepríjemný dedo, čo na všetko frfle, som tam ja, chalan, čo sa chce niečo naučiť, a kopa postáv, ktoré to perfektne dotvárajú.“
A ako vidí svoju postavu? Úplne obyčajne: „Moja postava nie je ničím veľmi zaujímavá, som obyčajný chalan, čo len cestuje vlakom a chce sa dostať z bodu A do bodu B a pritom sa niečo naučiť. No pri tých okolnostiach, čo sa tam dejú mi to veľmi nejde. Napriek tomu, ako veľmi mi to lezie na nervy v tom kupé a čo sa deje vo vlaku a s vlakom, sa snažím zachovať pokoj... či sa mi to podarí alebo nie, uvidíme.“
Inscenácia Za meškanie sa ospravedlňujeme toho má veľa čo ponúknuť. Na ďalších hercov a ich postavy sa môžeme tešiť už čoskoro. Hercom ďakujeme za rozhovor a pevne im držíme palce na premiére. Hraniu zdar!
Pokračovanie si môžete prečítať tu. A ako to vyzeralo na premiére? Dočítate sa v článku.
© Copyright 2012 – 2024