KRV A CIT /muzikál, dráma/ UŽ NEHRÁME

Dĺžka predstavenia: 100 - 105 min. + prestávka

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: muzikál, dráma

 

V hlavných úlohách:

Rastislav: Mamer Ahmeti / Martin Michael Benčič

Svetlana: Anna Ajpeková / Martina Jandačková

Mária: Miriam Merklová

Katka: Michaela Merklová

Tomáš: Tomáš Paško

 

Ďalej hrajú:

Igor Kmiť / Peter Trnka

David Šlahučka / Filip Staňo

Kitty Reiffersová

Ľubica Kolesárová

Veronika Sýkorová

Brigita Horváthová

Geronymo Fuhrmann

 

Réžia, hudba, texty piesní, libreto, aranžmá: Martin Michael Benčič

Asistent réžie: Miriam Merklová

Choreografie: Martin Lukáč, Veronika Fialová, Ela Dekanková, Martin Michael Benčič

Sponzoring: Ľudmila Benčičová Duducová, Marián Benčič

Scénografia: Martin Prno, Miroslav Polák

Výroba kulís: Miroslav Polák, Marián Benčič, Martin Michael Benčič, Martin Smolík

Maskér: Michaela Janovská

Úprava vlasov: Tomáš Paško

Krajčírky: Renáta Mihoková, Zuzana Poláková

Zvukár: Matej Achberger

Svetlá: Ivan Hlásnik

Poradca scénografie a kostýmov: Mária Šutorová

 

Špeciálne poďakovanie patrí riaditeľstvu Centra voľného času na Štefánikovej 35, ktoré nám poskytlo priestory na nacvičovanie muzikálu.

 

©Divadlo TANDEM 2013

 UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja. 

Knieža Rastislav sa túži stať najväčším pánom sveta, vie však, že pokiaľ môže zomrieť, nemusí sa to podariť a tak si na jednej vojenskej výprave zistí ako a v deň návratu domov zapredá svoju dušu temným silám, ktoré mu povedia, že za to, že mu dali túto moc, bude musieť každý rok, v ten istý deň, keď sa im zapredal, zabiť jedného človeka. Ak tak neurobí do siedmej hodiny večer, zariadia to samé. Rastislav sa toho však nezľakne, lebo jeho chladnokrvnosť nemá hraníc a tvrdí, že on zabije jedného človeka každý deň. Naďalej však cíti bolesť ako každý iný človek. Ak sa raz bude chcieť z večného života vyslobodiť, bude musieť spraviť jednu vec, ktorú však už on nepočúva.

Vracia sa domov, to však ešte netuší, že ho pri zapredávaní videla jedna z jeho dvoch stráží. Keďže pochopí svoje ohrozenie, žeby sa to mohol niekto dozvedieť, obidvoch zabije a rozhodne sa, že v ten večer ide ešte ako neznámy človek zapiť svoje šťastie do neďalekej krčmy.

   Na druhý deň ráno sa zobúdza jeho milovaná žena Svetlana a netrpezlivo na svojho muža čaká, nechávajúc sa utešovať svojou najbližšou slúžkou Máriou. Vtom sa vracia Rastislav a okamžite si padajú do náručia, z ktorého sa postupne dostávajú ďalej a ďalej. Pán na druhý deň opäť odchádza do vojny s tým, že svojej Svetlane stále nič nepovedal.

Presne o rok je Rastislav už všade známy ako najväčší dobyvateľ všetkých čias. Berie pocty, všade ho volajú kráľom a práve v tento deň sa konajú i krstiny jeho novonarodeného syna Svetozára. Pokiaľ je pani preč, služobníctvo si medzi sebou potichu šepká o tom, aké dokonalé to bolo, kým sa s ich paňou neoženilo to knieža a ako mohol čestne dokázať za rok dosiahnuť také úspechy. Napriek tomu všetkému sa tešia chlapcovi spolu so Svetlanou a sú radi, že je ich pani konečne opäť šťastná, ako už dlhé roky nie. Vtedy sa vracia Rastislav domov a plný pýchy a radosti objíma svoju ženu i syna. Vtom odbije siedma hodina a knieža pocíti v sebe obrovské kŕče, ktoré mu zvierajú ruky do neuveriteľných polôh a nemôže to zastaviť. Spomenul si, že presne dnes je deň, kedy zapredal svoju dušu a keďže celú noc oslavoval, dnes ešte nedokázal nikoho zabiť. Jeho ruky sa pomaly blížia ku krku jeho syna a hoci sa moc snaží, proti inej sile nezmôže nič a svojho syna vlastnoručne uškrtí. Svetlana je zhrozená, nahnevaná a všetko to mu vykričí rovno do očí. Vyčíta mu ako nikdy všetko, čo držala roky za zubami, ako mohol zabiť svojho syna a najmä ako mohol zapredať niečo, prečo sa doň ho zamilovala a nič jej nepovedať. V návale zlosti z nej vykĺzne i to, že jej to prezradila Mária, ktorá v tú noc, keď sa to stalo, všetko videla. Vyhráža sa mu, že ona sa mu pomstí, všetko mu to vráti a nakoniec po týchto vyhrážkach uteká z hradu. Rastislav sa oborí na Máriu, nemá s ňou zľutovania, vlastnoručne ju prebodne a všetko služobníctvo v strachu vyhodí.

Je začiatok 21. storočia a nádvorie pred Rastislavovým hradom sa stalo hlavným miestom pre stretávanie sa jednej petržalskej partie. Hlavní členovia partia (Katka a Tomáš) spolu chodia, no svoj vzťah skrývajú kvôli rečiam v partii. Keď Tomáš s chalanmi odíde preč, Katka sa zdôverí kamarátkam v partii, že sa jej už veľmi dlho sníva o mužovi, ktorého nepozná, ale stále sa jej zjavuje. Chalani sa vracajú a rozpútava sa zábava a rozpory medzi chalanmi a babami. Na to prichádza z hradu Rastislav, vyháňa ich, ale Katka v ňom spozná muža zo svojho sna. Nadšená ide s ním na hrad, kde jej on povie všetko o svojej moci, nesmrteľnosti, ako ho niekto o moc pripravil a do dnešného dňa nevie kto a ako.

Vtom prichádza žiarlivý Tomáš a zbraňou sa vyhráža, že buď s ním Katka pôjde alebo príde ku krviprelievaniu. Katka sa ho snaží presvedčiť, že o nič nejde, že bola len zvedavá a Tomáš jej nakoniec uverí. Nešťastnou náhodou ho však Katka zastrelí a následne utečie z hradu. Rastislav tú situáciu psychicky nezvláda a v momente oľutoval ich smrť tak, ako ešte u nikoho predtým, pretože pochopil, že tomuto mohol zabrániť.

Pred ním sa zrazu zjavuje jeho milovaná Svetlana. Vysvetlí mu, že to ona ho pripravila o jeho nadvládu, pretože z pomsty k nemu zapredala svoju dušu i ona, s no teraz mu odpúšťa, pretože prišiel na to, v čom spočívalo jeho oslobodenie. Mal pochopiť cenu ľudského života a že nik nemá právo ho len tak niekomu zobrať. Vďaka tomuto mu nakoniec dovoľuje, aby spolu s ňou odišiel na večnosť, na ktorú aj ona mohla odísť len pod podmienkou, že síce nemusí každý rok zabíjať, ale môže odísť jedine s ním tam, kde si budú môcť konečne vychutnať pokoj.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2023