Komédia Sedma: výborný štart, ale drsný pád

Tesne pred začiatkom tohtoročných letných prázdnin, konkrétne dňa 9. júna 2017, sme uviedli našu novú komédiu, ktorá mala osloviť predovšetkým mladšie publikum. Ako sme po premiére konštatovali, misia bola splnená a ako členovia Divadla TANDEM, tak aj diváci sa tešili na ďalšie predstavenia Sedmy, pričom to najbližšie sa malo konať 9. novembra 2017. Žiaľ, nestalo sa tak.

Namiesto Sedmy bola odohraná obnovená premiéra Rodinného návodu, ktorého dva diely boli zlúčené do jedného, čo sa na základe reakcií divákov ukázalo ako výborná voľba. Medzi našimi fanúšikmi sú však aj takí, ktorí sú sklamaní z toho, že odľahčený príbeh a vtipné scénky zo Sedmy nemohli v tento deň vzhliadnuť. Je vysoko pravdepodobné, že premiéra Sedmy bola zároveň jej derniérou. A keďže chceme byť fér k všetkým divákom, rozhodli sme sa uviesť túto situáciu na pravú mieru.

Autor hry a zároveň jej režisér Jerguš Mitter uviedol, že problémy pri nacvičovaní Sedmy sa objavovali už od začiatku. Išlo najmä o časové a personálne faktory. Kvôli výraznej fluktuácií členov TANDEMu došlo k tomu, že Sedma nebola plne obsadená ani mesiac pred predstavením. „Herci musia často balansovať na svojich prioritách, a tak sa v divadle stávalo častým javom, že sa menili plány a nastupovala improvizácia. Toto sa v dôsledku nedostatku času ukazovalo ako čoraz väčší problém. Snažil som sa o to, aby predstavenie bolo hodné diváka. Najväčší problém som videl v tom, že v daných podmienkach nebolo možné dosiahnuť požadovanú úroveň. Snažil som sa na to pozerať z väčšieho odstupu a usúdil som, že ak nechcem ublížiť hercom, sebe ako režisérovi a divadlu, tak hra nemôže ísť v tomto stave pred divákov.“

Vzhľadom na to, že všetky konečné rozhodnutia ohľadom predstavení sú v kompetencii zakladateľa divadla Martina Michaela Benčiča, bol požiadaný o vyjadrenie aj on. „Ako sme avizovali už dávnejšie, naším hlavným cieľom v sezóne 2017/2018 je najmä skvalitnenie našich inscenácií. V rámci tohto cieľa sme v divadle robili mnohé personálne zmeny. Niektorí odišli sami pod tlakom skúšania, s inými sme sa boli nútení rozlúčiť, lebo nedosahovali požadovanú kvalitu. Mnohí z nich boli práve herci z inscenácie Sedma. V dôsledku toho Jerguš hľadal v našich radoch takmer úplne nové obsadenie, ktoré sa mu, žiaľ, kvôli nedostatku času, nepodarilo nájsť. Keďže novembrové predstavenie by v dôsledku tejto situácie nedopadlo primerane kvalite, ktorú požadujeme, po dohode sme sa ho rozhodli stiahnuť a odohrať namiesto neho premiéru novej verzie komédie Rodinný návod. Keďže Jerguš je v posledných mesiacoch časovo vyťažený, rozhodli sme sa zároveň inscenáciu Sedmu z nášho repertoáru stiahnuť. Netvrdíme, že inscenácia sa nikdy do repertoáru nevráti. Riešenie vzniklo na základe aktuálnej situácie, aby sme uchránili divadlo, hercov i hru.“

Martin v tejto súvislosti napokon dodal, že ho mrzí, ako to dopadlo, avšak všetci členovia Divadla TANDEM veria, že diváci toto riešenie pochopia a zachovajú nám svoju priazeň, ktorú nám neustále dokazujú.

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2023