fbpx

NAJKRAJŠÍ ČAS V ROKU JE TU ZAS

Aj keď ochotnícke divadlá hrali kedysi svoje predstavenia hlavne počas sviatkov, tak tentokrát to nebude o divadle. Keďže pomaly končí jeseň, tak mi príde vhod spomenúť práve tie najobľúbenejšie sviatky. Ako každý rok v tomto období prišiel takmer do každého príbytku vianočný čas. Ten čarovný a najkrajší čas v roku, ktorý má asi každý z nás rád. Je to čas, keď zvykol potešiť nejedno dieťa aj nejedného dospelého prvý sneh, ktorý kedysi prichádzal na svätého Martina. Preto aj vznikla všetkým dobre známa pranostika: Martin na bielom koni, pričom biely kôň predstavoval príchod zimy v podobe práve toho prvého bieleho snehu. Alebo ako taká svätá Katarína, ktorá pokiaľ bola na blate, tak Vianoce mali byť na ľade. Čo však všetci isto vieme, posledné roky to akosi nevychádza. Napriek tomu je tento adventný čas pre nás niečím špeciálnym. Po celoročnom hektickom zhone, nemalom strese a mnohých starostiach prichádzajú sviatky pokoja, mieru a hojnosti, keď sa schádza celá rodina a radujú sa všetci, že majú jeden druhého, že sú zdraví a vďační za to, čo majú. Vtedy sme bohatí všetci bez ohľadu na to, čo nás počas roku rozdeľovalo. Vianoce sú pre všetkých.

 

VIANOČNÝ STROMČEK

Vedeli ste, že stromček nebol prvou rastlinou, ktorou si ľudia v zimnom období zdobili svoje príbytky? Bolo to imelo, ktorému pre jeho odolnosť a stále zelenú farbu starí Kelti pripisovali čarovnú moc. Aj preto sa vraví o Vianociach, že sú čarovné a plnia sa zázraky. A zeleň znamenala zrod nového života. U nás sa začali objavovať stromčeky až koncom 18. storočia. V tom čase sa ešte vešali vrcholcom (alebo špicom) smerom k zemi, a to buď  v strede alebo v rohu miestnosti. Ľudia ich zdobili orechmi, jablkami, kukuričným šúpolím a podobne. Sviečky prišli až oveľa neskôr. Takýto stromček bol ochranným symbolom pre každú rodinu. Dnes si zrejme nikto z nás nevie predstaviť Vianoce bez stromčeka. Veď keď ten sneh nie je, tak aspoň ten stromček a vianočná výzdoba nám navodí príjemnú atmosféru.

 

ŠTEDRÝ DEŇ

Vianočné sviatky ako ich poznáme, trvajú tri dni. Prvým z nich je práve Štedrý deň, ktorý je slávnostným dňom, pretože sa všetci poctivo pripravujú na večer. Chystá sa večera, ktorá nie je v každej domácnosti  rovnaká. Niekde sa varí kapustnica, inde to môže byť rybacia, hubová, slivková či šošovicová polievka. Ale takou neodmysliteľnou súčasťou večere sú určite oblátky s medom, prípadne aj s cesnakom, opekance alebo makové pupáky, zemiakový šalát s rybou či rezňami a rozhodne nesmú chýbať ani tradičné vianočné koláče, ktoré sa mnohokrát pripravujú už týždne vopred. Zavŕšením večera je určite rozbaľovanie darčekov, ktoré samozrejme u nás, na Slovensku, priniesol Ježiško. Nie však každý si takýto darček pod stromčekom nájde, a preto som rád, že sú na svete ľudia, ktorí radi obdarúvajú aj tých, ktorých Ježiško, žiaľ, nenavštívi. Lebo aj toto je posolstvo skutočných Vianoc – obdarovať druhých, aby boli šťastní aspoň v tento deň. Mnohí sa neskôr vyberú do kostola na polnočnú omšu, iní si užívajú rodinnú pohodu pri rozprávkach.

 

PRVÝ A DRUHÝ SVIATOK VIANOČNÝ

V tieto dni sa zvyčajne rodiny navzájom navštevujú a užívajú si chvíle pohody nielen v malom rodinnom kruhu, ale radi tento čas strávia aj s blízkymi, s ktorými nemôžu byť na Štedrý deň. Minulý rok nám túto možnosť veľmi neumožnil, rovnaké to bude aj tento rok. Ale pevne verím, že všetky rodiny si vážia zdravie. A ak aj niekto z rodiny ochorie, tak vie, že jeho milovaní na neho nezabudli a modlia sa za jeho skoré uzdravenie. A vie, že niekto na neho napriek všetkému stále myslí, a tak vlastne nie je sám.

 

ZVYKY, TRADÍCIE, PRANOSTIKY, POVERY

Každý máme nejaké tie zvyky, ktoré každý rok dodržiavame. Či už sú tradičné alebo netradičné. Veď spomeňme si na pár z nich.

Tak napríklad, mnohí z vás určite zvyknú pri prestieraní na stôl pridať jeden tanier navyše pre pocestného. Alebo dávate pod tanier šupinu z kapra a neskôr do peňaženky, čo zaručí dostatok peňazí po celý rok. Samozrejme pred tým, ako sa pustíte do večere, príde čas na rozkrojenie jablka, a keď uvidíte hviezdičku, tak budete zdraví po celý rok. Našli ste vo vianočke ukrytý hrášok? Budete mať iba šťastie po celý rok. A nesmie chýbať ani medový krížik na čelo, či orechy a cesnak na stole ako znak hojnosti. Ja osobne mám takú tradíciu, že o polnoci namiesto polnočnej omše, si dám druhú porciu zemiakového šalátu.

 

Už dve pranostiky zo zimného obdobia som tu spomenul, ale čo tak nejaké aj tie vianočné:

 

Keď je na Štedrý deň veľa hviezdičiek, na budúci rok bude veľa kureniec.

Keď je na Štedrý deň mnoho hviezd, bude mnoho zemiakov.

Na svätého Štefana každý sa má za pána.

Keď duje vietor na Štefana, bude víno budúceho roku plané.

 

Asi najznámejšou vianočnou poverou je: Ak vydržíš do večera nejesť, uvidíš zlaté prasiatko. Priznám sa, že ako malý som často nevydržal. Myslím, že skoro nikdy. A teraz, keď aj vydržím, tak to zlaté prasiatko stihne kamsi zmiznúť, a aj tak ho neuvidím. Kto vie, čím to teraz je. No okrem tejto povery sú možno pre vás známe aj tieto:

 

Cudzia žena nesmela vstúpiť do domu, lebo by to znamenalo nešťastie a zlým znamením bolo aj niečo si požičať, ak to bolo treba.

Magická moc sa pripisovala pečivu, z ktorého sa dávalo aj sliepkam, aby dobre znášali vajcia. Dostatok upečených koláčov z kysnutého cesta bolo predzvesťou hojnej úrody v budúcom roku.

Nohy stola by mali byť zviazané reťazou, aby rodina držala spolu.

Koho na Vianoce vyťaháme za uši, ten bude v nasledujúcom roku počuť len samé dobré správy.

 

Alebo taká povera o svrbení dlane a peniazoch je známa dodnes, ale už sa nespája s Vianocami.

 

VIANOČNÁ BÁSNIČKA

Rolničky už zvonia, nadišiel čas vianočný.

Zíde sa celá rodina, to je náš zvyk každoročný.

Všetky sváry a nepokoje sa nateraz skončia.

Celým domom nesie sa lesná vôňa ihličia.

 

Krásny stromček zelený v izbe sa nám ligoce.

Vo varenom vínku nechýba štipka škorice.

Na stole už rozvoniava kopa dobrých koláčov,

čo postaví na nohy rozprávkových povaľačov.

 

Kapustnica, oblátky a aj kapor vo vani,

darčeky sú pod stromčekom a šťastie na dlani.

Na tvári nám žiari úsmev radostný,

je tu štedrý večer, bohatý a slávnostný.

 

Vonku pod nohami biely sneh vrzgoce.

Veď už sú tu opäť raz tie čarovné Vianoce.

Prežite ich v pokoji, mieri a sviatočnom eláne.

To vám všetkým priatelia, zo srdca my želáme.

 

Na záver mi dovoľte v mene celého Divadla TANDEM popriať vám všetkým krásne prežitie vianočných sviatkov, nech ste už kdekoľvek vo svete alebo na Slovensku, hlavne však v kruhu rodiny a tých najbližších. Prajeme vám more zdravia, oceán šťastia, vesmír lásky, pravú rodinnú pohodu, štedrého Ježiška a radosť všetkým navôkol.

Krásne Vianoce všetkým!

    

autor článku a básne: Michal Kiseľ

zdroj: internet

jazykové korektúry: Daša Čejková

+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

petrzalka logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2023