Paródia na rozprávku

Kde bolo, tam bolo...ochotnícke Divadlo TANDEM sa rozhodlo svoj zmysel pre humor posunúť na novú úroveň. Výstredné žarty pospájalo do nie veľmi poučnej, za to riadne recesívnej rozprávky pre dospelých O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ. Ako taká rozprávka môže vyzerať a čo od nej čakať sa diváci mali možnosť dozvedieť už pred piatimi rokmi. My v divadle sme sa však sami presvedčili, že táto činohra vie stále zaskočiť aj nás.

Netypická starena z rozprávky.

Samotná premiéra bola pre hercov i režiséra stresujúca nielen preto, že to bolo niečo nové, ale tiež prišlo mnoho ľudí vo vyššom veku. Na tom by inak nebolo nič zlé, ale táto komédia bola určená najmä pre mladých divákov, pozor, nie pre deti (dočítate sa nižšie). Preto nás príjemne prekvapilo, aký veľký úspech hra zožala aj u starších divákov a hádajte, kto sa stal najobľúbenejšou postavou. Nik iný ako starena Marta.

Z prvej premiéry ostali v súčasnom obsadení len Peter Trnka a Filip Staňo. Peter Trnka si aj ako jediný člen obsadenia zahral vo všetkých predstaveniach hry. Je možné, že to malo súvis s jeho úžasnou postavou, ktorú si obľúbil, teda minimálne jej hlas. Peter hrá v rozprávke princa, ako to už býva švárneho a pekného, ale v tejto rozprávke nič nie je zadarmo. Musí používať hrubú vrstvu mejkapu, čo princovi vzhľadom na to, že je teplý až tak neprekáža.  Teplý princ s mejkapom, to je rozprávka. A kráľovnej? Nuž, tá nosí oveľa ťažšiu omietku.

Ale ten “teplý“ hlas – s tým bol problém. Naučiť sa ho trvalo nášmu princovi dva mesiace. Keď si konečne našiel svoju hlasovú polohu, tak už ju nevedel odstrániť. Tak sa stalo, že hneď po skúške hry mu volala jeho reálna priateľka a on to zdvihol so slovami: „Ahoj, miláčik.“ samozrejme hlasom “teplého“ princátka. O čo zvedavejší bol na to, keď sa túto našu autorskú hru rozhodlo zinscenovať aj košické Divadlo Momoland o dva roky neskôr. Veď úlohu takéhoto princa nemôže odovzdať hocikomu.

Po zhliadnutí hry vás určite neprekvapí, že sa jedná o jednu z najhranejších komédií divadla. A jej odohraním sme sa rozlúčili s našou prvou domácou scénou v DK Dúbravka. Preto trochu nostalgie. Prvé nacvičovanie v priestore hercov pobavilo aj vďaka prevedeniu nášho bývalého člena divadla Igora Kmiťa. Pozrite si krátku ukážku a zistíte prečo.

 

Po tomto zážitku sme určili dostupnosť na vek od 15 rokov.

Táto rozprávka sa vďaka nedorozumeniu dostala predsa len aj k deťom. Dostali sme ponuku ju odohrať v Sade Janka Kráľa pri príležitosti letných slávností, no kto mal vedieť, že ju dajú práve do programu detskej časti. A tak herci museli inscenáciu cenzurovať za pochodu, čo sa nie vždy podarilo. Napriek tomu sa rozprávka páčila aj deťom. A ich mamy? Tie deťom zatvárali uši a samé sa nenápadne smiali. A my sme po tomto zážitku určili dostupnosť na vek od 15 rokov.

Rozprávka s ježibabou.

  

V TANDEMe je veľký záujem o hlúpu kráľovnú, a tak sa v tejto úlohe už zopár herečiek vystriedalo. Čo už, naše herečky zo seba rady robia škaredé a hlúpe aspoň na javisku. Prvý krát sa v jej úlohe v piatok 15. 6. 2018 predstaví aj Angelika Horváthová. Rozprávka bude mať aj ďalšieho svojho nováčika Danielu Rumanovú, ktorá si zahrá obľúbenú starenu Martu. Jej alternácii Janke Kočnerovej totiž hrozí, že by porodila na javisku. „Ja by som to odohrala ďalej.“ tvrdí so smiechom. My jej veríme, no tešíme sa na ňu a malého Maxa až po zaslúženom oddychu. Tešiť sa v piatok môžeme aj na bývalú členku Martinu Jandačkovú, ktorá zaskočí súčasnú ježibabu Patríciu Táborskú. Maťke vypasovaný korzet vždy padol ako uliaty a jej smiech, ten je nesmrteľný. Nebudú chýbať ani sluhovia, ktorí robia v skutočnosti všetko za kráľovnú – podobnosť s vašou prácou čisto náhodná. Tak šup-šup, kráľovstvo sa nachádza v ďalekej krajine. Tam, kde sa piesok sypal a voda sa liala...

 

Preto si miesto rezervuj teraz a príď, my ti pomôžeme spevniť si brušné svalstvo s úsmevom. :)

Monika Vrobelová
+ 421 908 715 204

Prihláste sa k odberu Newslettera. Odoslaním svojej e-mailovej adresy súhlasíte so spracovaním údajov podľa GDPR.

PARTNERI

KZP logo proint logo tootoot logo
kamdomesta logo Ticketportal logo

Chcete nás podporiť? Číslo účtu: SK02 0200 0000 0031 6565 1753. Ďakujeme.


© Copyright 2012-2023